تاریخ انتشار خبر : 1394/05/03 09:55| کدخبر : 4447

تیروئیدکم‌کار هورمون‌ها را مختل می‌کند

تیروئیدکم‌کار هورمون‌ها را مختل می‌کند

 

به گزارش پایگاه خبری خمین نیوز دکتر مریم نعمتی دهکردی در گفت‌وگو با خبرنگار سینا٬ درباره ارتباط تیروئید بر نازایی در زنان اظهار داشت: اختلالات غدد بر باروری تاثیر می‌گذارند در حالی که متخصصان غدد بر این باور هستند که اختلالات تیروئید باعث نازایی نمی‌شود اما در طولانی مدت افزایش هورمون‌های تحریک کننده در کم کاری تیروئید باعث تغییرات در طول فازهای فولیکولی و لوتنال قاعدگی می‌شود و این مسئله در طولانی مدت بر ناباروری تاثیر می‌گذارد و منجر به کم باروری می‌شود.

وی با بیان این‌که در صورت کنترل تیروئید کم کار٬ بر روی باروری تاثیرگذار نیست، ابراز کرد: اگر این هورمون از کنترل خارج شود با هورمون‌های دیگر تداخل پیدا می‌کند و بر ناباروری تاثیرگذار خواهد بود.

این متخصص نازایی درباره سایرهورمون‌های تاثیرگذار بر افزایش ناباروری تاکید کرد:هورمون‌های مربوط به تخمک گذاری، هورمون‌های هیپوفیزی مربوط به فعالیت تخمدان و کمبود یا افزایش آن بر باروری تاثیر می‌گذارند.

نعمتی دهکردی درباره استفاده از وسایل جلوگیری از بارداری و تاثیر آن بر ناباروری گفت: بانوان به دلیل اختلال هورمونی دچار یک سری شکایت‌ها مانند خونروزی نامنظم، قاعدگی نامنظم یا موهای زاید می‌شوند و معمولا از قرص جلوگیری استفاده می‌کنند تا علایم را بپوشانند در حالی که اختلال تخمک‌گذاری دارند.

روش‌های جلوگیری از بارداری سرطان‌زا نیست
وی ادامه داد: برای حل مشکل دوم مانند موی زاید و جوش زمانی که قرص جلوگیری مصرف می‌کنند مشکل اول که اختلال تخمک گذاری است خود را نشان می‌دهد به همین دلیل زن به دلیل اختلال تخمک‌گذاری و نه مصرف قرص ضد بارداری دچار کم باروری می‌شود.

این متخصص نازایی با اشاره به این‌که روش‌های جلوگیری از بارداری سرطان‌زا نیست، افزود: کسانی که دچار اختلال هورمون‌ هستند نباید از وسایل ضد بارداری استفاده کنند اما این‌که این داروها به طور مستقیم باعث ایجاد سرطان می‌شوند درباره کسانی که استعداد ابتلا به سرطان را دارند ممکن است ولی درباره دیگران صدق نمی‌کند و تاکنون گزارشی داده نشده است.

انتهای پیام/م

نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن نظر:
کد را وارد کنید: *