تاریخ انتشار خبر : 1396/06/06 15:31| کدخبر : 9364

هشدار؛

لاغری با دارو به قیمت کما/ مراقب محصولاتی که وعده کاهش وزن می دهند، باشید!

لاغری با دارو به قیمت کما/ مراقب محصولاتی که وعده کاهش وزن می دهند، باشید!

کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نسبت به مصرف محصولاتی که وعده کاهش وزن معجزه آسا می دهند، هشدار داد.

 

به گزارش خمین نیوز،به نقل از بهداشت نیوز؛نسیم شاهرخ کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: بسیاری از مکمل ها و مواد غذایی به اصطلاح "کاهنده­ معجزه آسای وزن"به ادعاهای خود عمل نمی­کنند؛ بدتر از همه، آنها می توانند آسیب های جدی به بار بیاورند، بنابراین مشورت با پزشک و توجه به مجوز وزارت بهداشت در استفاده از این محصولات بسیار اهمیت دارد.

وی با اشاره به شناسایی صدها محصول که به عنوان مکمل های غذایی به فروش می رسند در سازمان غذا و دارو، ادامه داد: اما در واقع این محصولات حاوی دارو یا ماده ای هستند که در لیست محتویات آن ذکر نشده است؛ این مواد ممکن است داروهایی باشند که به دلیل نداشتن ایمنی سلامت، از بازار دارویی حذف شده اند؛ مانند "سیبوترامین" که به دلیل ایجاد مشکلات قلبی و سکته مغزی، از بازارخارج شده است، یاداروهایی که در بیماری های دیگر استفاده می شوند و نیاز به تجویز پزشک دارند؛ مانند داروهای مدر و ضدافسردگی که می توانند عوارض جانبی جدی در افراد سالم داشته باشد.

این دکتر داروساز، هشدار داد: همچنین این محصولات ممکن است حاوی ترکیباتی باشند که به اندازه کافی در انسان مورد مطالعه قرار نگرفته اند.

شاهرخ، با بیان اینکه بسیاری از این محصولات مخرب به صورت آنلاین به فروش می رسند و به شدت در رسانه های اجتماعی تبلیغ می شوند، افزود: هر چند برخی نیز ممکن است در قفسه های فروشگاه یافت شوند؛ بنابراین، فقط به این دلیل که یک مکمل غذایی را در قفسه فروشگاه مشاهده می کنید، به معنای آن نیست که ایمن است؛ سازمان غذا و دارو گزارش های متعددی از آسیب های مربوط به استفاده از محصولات کاهش وزن، از جمله افزایش فشارخون، تپش قلب، سکته مغزی، تشنج و مرگ دریافت کرده است.

کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد: برای کمک به افرادی که نیاز به کاهش وزن دارند، داروهای تأییدشده ای وجود دارند که البته نیاز به تجویز پزشک دارند؛ این داروها برای افرادی حداقل 18 ساله با شاخص توده بدنی30 یابیشتر یا افرادی با شاخص توده بدنی 27 یا بیشتر که دچار یک بیماری مرتبط با افزایش وزن هستند، در نظرگرفته شده است.

او به خانواده ها، هشدار داد: به دنبال نشانه های هشداردهنده در محصولات تقلبی باشید؛ وعده درمان سریع مانند " کم کردن 10 کیلو در یک هفته" یا استفاده از کلمات "تضمین شده"، "تحول علمی"، "سریع و موثر" یا "کاملا امن" می توانند برخی از این هشدارها باشند.

این دکتر داروساز، محصولاتی که با زبانی بیگانه عرضه می شوند یا محصولاتی که از پست الکترونیکی توزیع می شود را نیز غیرقابل اعتماد خواند و گفت: ادعای"جایگزین گیاهی برای داروهای نسخه شده در درمان بیماری ها با اثرات مشابه"نیز می تواند نشانی از تقلبی بودن دارو باشد.

شاهرخ با تاکید بر اینکه ادعاهای محصول اغراق آمیز یا غیر واقعی باید مورد احتیاط قرار گیرد، اضافه کرد: به داستان های اشخاصی که مزایا و نتایج باور نکردنی استفاده از محصول مورد نظر را تصدیق می کنند با شک بنگرید، علاوه بر اینها، در صورت قصد استفاده از هر گونه مکمل غذایی یا هر نوع روش کنترل وزن، باید ابتدا با پزشک، دکتر داروساز یا متخصص تغذیه مشورت کنیم.

 

انتهای پیام/ر

نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن نظر:
کد را وارد کنید: *