تاریخ انتشار خبر : 1396/06/07 07:02| کدخبر : 9377

یادداشت

اردوهای جهادی؛ فرصت نابِ پیام رسانی فرهنگی

اردوهای جهادی؛ فرصت نابِ پیام رسانی فرهنگی
فقر برخی مناطق محروم بیش از آنکه مادی باشد، محرومیت معنوی است و باید به این نکته توجه داشت که انگیزه برگزاری اردوهای جهادی و هدف نیروهای جهادی صرفاً فعالیت‌های عمرانی  نیست.

به گزارش خمین نیوز  به نقل از نسل فردا؛ فعالیت‌های فرهنگی باید به‌گونه‌ای ساماندهی شود که برآیند تمام فعالیت‌ها در این عرصه، به رشد همه‌ی مؤلفه‌های تشکیل‌دهنده‌ی فرهنگ جامعه، منجر گردد. با توجه به شرایط عمومی جامعه‌ی امروزی، شرایط خاص مناطق محروم و ویژگی‌های برهه‌ی حساس تاریخی که ما در آن حضور داریم هدف فعالیت‌های فرهنگی در این مناطق بیش از هر چیز انتقال فرهنگ جهاد، سازندگی، خودکفایی و امید به روستاها است.

رویکرد عمرانی و سازندگی اردوهای جهادی یکی از ابزارهای مهم پیام‌رسانی و ازجمله ضرورت‌هاست که گام بلندی در راستای محرومیت‌زدایی و عمران و آبادانی مناطق محروم کشور دارد و به‌نوعی سمبل و نماد کار جهادی در این عرصه شناخته می‌شود و شاید به‌جرئت بتوان گفت سازندگی مقدس‌ترین غنیمت باقی‌مانده از این سفرها است چراکه همیاری و کمک به سایرین برای ساختن فضای فرهنگی و مذهبی در محیطی که رنگی از ریا و نمایش‌های شهری را ندارد، خودسازی در درون را به اوج می‌رساند البته در کنار این مهم نباید نقش پیام‌رسانی فرهنگی اردوهای جهادی که جزو رسالت‌های بر دوش جهادگران است، فراموش شود.

 

همانگونه که رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند: «عرصه فرهنگی، عرصه جهاد است، کسانی که در این میدان جهاد فرهنگی حضور دارند باید حق جهاد را به‌جا آورند و آن‌گونه که شایسته است به ترویج ارزش‌های دینی و واقعیات انقلاب اسلامی بپردازند.»

 

لذا فقر برخی مناطق محروم بیش از آنکه فقر مادی باشد، محرومیت معنوی است و باید به این نکته توجه داشت که انگیزه برگزاری اردوهای جهادی و هدف نیروهای جهادی صرفاً فعالیت‌های عمرانی  نیست، بلکه اهداف والایی در این حرکت بزرگ وجود دارد که ازجمله تمرین خودشناسی و خودسازی به لحاظ شخصی و بسط روحیه و فرهنگی جهادی در محیط پیرامون است.

 

 

فعالیت‌های فرهنگی در کشور باید قطعات پازلی باشند که در پایان هدف واحدی را دنبال می‌کنند و تصویر روشنی را خواهند ساخت، آنچه مهم است تقویت زیربنای فرهنگی و معنوی جامعه و مهندسی صحیح آن است، اردوهای جهادی به‌عنوان حرکتی گسترده و جریان ساز نقش مهمی در پیشبرد این اهداف خواهد داشت. 

 

تنها با عزم عمومی و تلاش همگانی تمام مناطق کشور در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، پیشرفت خواهند کرد، ازاین‌ رو حرکت‌های جهادی، بهترین سازمان‌دهی عمومی، جهت این مشارکت و عزم ملی است. جهادگران با ایجاد انگیزه و تقویت روحیه عزتمندی، جهت شکوفایی توانمندی‌های اهالی، تلاش می‌کنند و با تأکید بر توانایی‌های بومی سعی در بهبود شرایط منطقه دارند.

 

اما درنهایت خدمت‌رسانی، محرومیت‌زدایی و مردم یاری، کارگاهی عملی برای انسان‌سازی است چراکه مهم‌ترین اصل جهادی آن است که همه افعال فقط برای خشنودی خداوند باشد. حرکت‌های جهادی به‌عنوان یکی از عظیم‌ترین جریان‌های کشور، با ترویج و تعمیق ارزش‌های انقلاب اسلامی نقش بسزایی در بالندگی و پویایی جامعه بر عهده دارد و به تعبیر رهبر انقلاب: «اگر فعالیت‌های فرهنگی درحرکت‌های جهادی، منجر به رشد معنویت و اخلاق نشود، ارزشمند نخواهد بود. از این رو مهم‌ترین و والاترین وظیفه‌ی حرکت‌های جهادی تلاش در راستای تقویت میدانِ معنویت است.»

 

فرهنگ‌سازی و ترویج و تقویت روحیه مطالبه گری نیز ازجمله وظایفی است که منحصر به بازه چند روزه اردوی جهادی نیست؛ نباید از بسط و گسترش تفکر و گفتمان جهادی و ارائه آن به‌عنوان یک الگوی موفق محرومیت‌زدایی، در جامعه و بخصوص در محیط دانشگاه غافل شد. فلذا باید از منظر مطالبه گری، عملکرد دستگاه‌های متولی امر در زمینهٔ محرومیت‌زدایی مناطق مختلف شهر، استان و کشور را موردبررسی دقیق و کارشناسی قرارداد و مسئله محرومیت زادیی، مبارزه با فقر و عدالت محوری را به اولویت کشور تبدیل کرد. 

 

یادداشت از مهدی جعفری/ مسئول گروه جهادی شهید پازوکی دانشگاه اراک

انتهای پیام/

نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن نظر:
کد را وارد کنید: *