تاریخ انتشار خبر : 1396/06/28 14:22| کدخبر : 9625

معاون بانک مرکزی اعلام کرد:

خداحافظی با دسته‌چک‌های قدیمی/اعتبار چک‌های موجود تا اردیبهشت ۹۷

خداحافظی با دسته‌چک‌های قدیمی/اعتبار چک‌های موجود تا اردیبهشت ۹۷

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با بیان جزییات طرح جدید جایگزینی چک‌های الکترونیکی، گفت: چک‌های قدیمی تا اردیبهشت ماه سال ۹۷، در شبکه بانکی پردازش و پذیرش خواهند شد.

 

به گزارش خمین نیوز،به نقل از صدا و سیما؛ناصر حکیمی معاون فناوری های نوین بانک مرکزی اظهار کرد: یکدست و استاندارد شدن ابعاد چک های مختلف بانکهای دولتی و خصوصی یکی از ویژگیهای اصلی طرح جدید جایگزینی چک های الکترونیکی است؛از آنجایی که بانکها چکها را در رنگها و اندازه های مختلف صادر می کنند ، احراز اصالت این نوع چک ها مشکل ساز شده است بطوریکه احتمال جعلی بودن چک های دریافتی از معضلات این روزهای مردم محسوب می شود.
معاون فناوری های نوین بانک مرکزی افزود: با اجرای سامانه صیاد ،صدور چک در همه بانکها و موسسات مالی و اعتباری مجاز کشور به صورت یکدست و استاندارد بوده و وجه تمایز آنها نام بانک و آرم بانک خواهد بود که بطور جداگانه بر روی هر برگ چک درج خواهد شد و دیگر تمایز رنگ، طرح و ابعاد نخواهند داشت.

وی تصریح کرد: بنابراین مردم به راحتی تشخیص خواهند داد که آیا چک دریافتی از هر بانکی اصالت دارد؟ و همچنین بررسی ویژگیهای امنیتی مهیا شده و مشکل جعل چک و موارد مشابه مرتفع خواهد شد.

 

حکیمی با بیان اینکه اکنون چکها به صورت غیر متمرکز در شعب بانکها و در اختیار مشتریان قرار می گیرد افزود: احتمال وجود خلل در این فرایند وجود دارد بطوریکه بر اثر مشکل یا سهل انگاری؛ برای کسی که سوء سابقه داشته ، یا سابقه چک برگشتی دارد و یا حساب او مسدود شده ،مجدداً دسته چک صادر می شود.

 

وی با تاکید بر اینکه سامانه صیاد یک سامانه متمرکز است افزود: آمار، اطلاعات و عملکرد هر کسی که متقاضی دسته چک باشد از طریق یک سامانه متمرکز در صیاد استعلام می شود و در صورتیکه اهلیت لازم را برای گرفتن دسته چک داشته باشد فرآیند صدور دسته چک برای وی اتفاق می افتد.

 

حکیمی افزود: بخاطر این تمرکز تمام ایرادات ، مشکلات یا سهل انگاری هایی که ممکن است در صدور چک اتفاق بیفتد در سامانه صیاد امکان پذیر نیست و مرتفع می شود و دریافت کننده چک مطمئن است که چکی که دریافت کرده از نظر کنترلی و وضعیت عملکرد و اعتبار صادر کننده چک کنترل شده است.

 

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی گفت: ویژگی بسیار مهم دیگر سامانه صیاد این است که یک شماره منحصر به فرد بر روی هر برگ چک درج می شود که دریافت کننده چک می تواند این رقم را به سامانه پیامکی بانک مرکزی ارسال کند و در همان لحظه مطلع شود صادر کننده چک سوء سابقه داشته یا نه و آیا حساب او مسدود شده است یا نه و یا قبلا چک برگشتی داشته یا نه ؟

 

وی افزود: اگر مشکلی وجود داشته باشد همان لحظه گیرنده متوجه می شود و می تواند قبل از اینکه چک را دریافت کند معامله را قطعی نکند و این اطمینان نسبی به افراد می دهد که اولاً اصالت چک اطمینان بخش است و بعد وضعیت صاحب چک استعلام شده است.

 

حکیمی با بیان اینکه قرار است سامانه صیاد فردا در حاشیه جلسه شورای پول و اعتبار بطور رسمی رونمایی و روند کار آن آغاز شود، اظهارکرد : با صدور این نوع چکها به محض آنکه اولین چک برگشت بخورد چون امکان استعلام فراهم است همه مطلع می شوند که این چکها اعتبار ندارد و به اصطلاح پاس نخواهد شد و بنابراین از گرفتن چک های کسانی که بدحساب هستند اجتناب می کنند و این می تواند بسیاری از پرونده های قضایی مرتبط را کاهش دهد.

 

وی گفت: با توجه به اینکه مقدار زیادی از چکهای قدیمی هنوز در بازار و دست اشخاص وجود دارد فرایند جایگزینی سامانه صیاد با چکهای قدیمی چند ماهی به طول می انجامد و چکهای صیادی از فردا به تدریج جایگزین چکهای قدیمی خواهند شد.

 

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در پایان گفت: چکهای قدیمی تا اردیبهشت سال آینده در داخل بانکها پردازش و پذیرش شده و بعد از آن دیگر ،چک غیر صیادی در شبکه بانکی پذیرفته نخواهد شد.
انتهای پیام/ر

نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن نظر:
کد را وارد کنید: *