تاریخ انتشار خبر : 1396/10/05 23:27| کدخبر : 10061

صدور دستور حذف‌یارانه حقوق‌بگیران بالای ۱۷میلیون

صدور دستور حذف‌یارانه حقوق‌بگیران بالای ۱۷میلیون

سخنگوی دولت در خصوص حقوق بگیران بالای ۱۷ میلیون که یارانه نیز دریافت می‌کنند، گفت: اسامی این افراد از سوی دیوان محاسبات در اختیار دولت قرار گرفت و یارانه این افراد قطع شد.

به گزارش خمین نیوز؛ به نقل از جهان نيوز محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در خصوص اعلام اسامی حقوق بگیران بالای ۱۷ میلیون تومان که یارانه هم دریافت می‌کنند از طرف دیوان محاسبات به دولت گفت: این خبر را تایید می‌کنم جناب آقای دکتر عادل آذر اسامی این افراد را برای ما فرستاد و دستور داده شد که یارانه این افراد باید حذف شود.
وی تصریح کرد: از آنجا که مسئولیت ساماندهی یارانه به عهده وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی است این وزارتخانه سامانه‌ای طراحی کرده و تعدادی از افراد را که مشمول دریافت یارانه نمی‌شدند حذف کرده است.نوبخت با بیان اینکه اعتراف می‌کنیم که سیستم‌های اطلاعاتی ما در پاره‌ای از موارد درست و دقیق عمل نکرده اند، گفت: بر این اساس برخی از این افراد با حقوقی که شایسته دریافت یارانه نبود یارانه دریافت می‌کردند.وی در پاسخ به این سوال که تعداد این افراد چند نفر بودند گفت: تعداد آن‌ها زیاد نبود و حتی به هفت هشت نفر هم نمی‌رسید و عمدتا مدیران شرکت‌ها بودند که در مجموعه دولت تعریف می‌شوند.سخنگوی دولت گفت: به نظرم این افراد شایستگی مدیریت را هم ندارند، چون وقتی کسی از ۴۵ هزار تومان نمی‌تواند بگذرد نشان می‌دهد ظرفیت پایینی دارد این در حالی است که این مبلغ در زندگی افرادی که مشمول دریافت یارانه می‌شود تاثیر بسزایی دارد.نوبخت در پایان خاطرنشان کرد: سیاست دولت به طور کلی در صرفه جویی و انتقال پرداخت‌ها به کسانی است که در حال حاضر مشمول دریافت یارانه می‌شوند.سخنگوی دولت در نشست خبری گفت: ارقامی که برای قیمت بنزین، گازوئیل و سایر حامل های انرژی بیان می‌شود همه گمانه زنی است و من به عنوان فردی مطلع می‌گویم که این حرف‌ها باعث تشدید انتظارات تورمی در جامعه خواهد شد.
 محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران و اصحاب رسانه ضمن تبریک میلاد حضرت مسیح به مسیحیان جهان به ویژه هم میهنان مسیحی در خصوص افزایش قیمت تخم مرغ گفت: قیمت تخم مرغ به عنوان یکی از اقلام غذایی روال با ثباتی را در چهار ماه نخست سال جاری داشت و حتی روند قیمت نزولی هم بود.سخنگوی دولت افزود: بر این اساس و در فروردین ماه قیمت تخم مرغ ۵۶۷۲ و در تیر ماه سال جاری به ۴۷۵۰ تومان رسید که با تقلیل قیمت روبرو بود.نوبخت ادامه داد: از مرداد با توجه به کاهش تولیدات داخلی قدرت صادرات را نیز از دست دادیم.
وی در خصوص جزئیات بیشتر مصرف تخم مرغ در کشور گفت: مصرف تخم مرغ سالانه ۹۰۰ هزار تن است که تولید اسمی ما بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن است.سخنگوی دولت ادامه داد: آنفولانزای فوق حاد پرندگان ما و برخی کشور‌ها را در تولید تخم مرغ با مشکل مواجه کرد به طوری که مجبور شدیم برای سلامت مردم نسبت به معدوم کردن مرغ و تخم مرغ اقدام کنیم. بر این اساس ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن در طول سال جاری و سال گذشته مرغ تخم گذار معدوم شد در فاصله اول مهر تا دوم دی ماه نیز ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه مرغ تخم گذار از دور خارج شد.
نوبخت افزود: عمده مشکلات تولید مرغ و تخم مرغ ناشی از بیماری آنفولانزاست که کشور‌های اروپایی و کره نیز درگیر آن هستند. تا همین چند وقت پیش کشور کره تعداد مرغ و تخم مرغ را معدوم کرد و دولت جمهوری اسلامی نیز در سال گذشته برای جبران این خسارت ۳۰ میلیارد تومان اختصاص داد.وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مجوز واردات ۱۹ هزار تن تخم مرغ صادر شده است، گفت: ۲۲ هزار تن نیز در حال تایید اخذ مجوز است و ۱۱۰ تن نیز تاکنون در مبادی ورودی ترخیص شده است.سخنگوی دولت افزود: براساس مشکل پیش آمده رئیس جمهور دستور داد به فوریت میزان تخم مرغ مورد نیاز بازار وارد شود.نوبخت اتفاق پیش آمده را ضرورتی بر تفکیک وزارتخانه بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت دانست و گفت: حجم بالای واردات نیازمند آن است که این تفکیک هر چه زودتر صورت پذیرد و دولت از مجلس انتظار دارد که نسبت به تفکیک این وزارتخانه‌ها اهتمام بورزد.
وی با اشاره به اینکه دولت همچنان بر سیاست مهار تورم در لایحه سال ۹۷ تاکید دارد، گفت: دولت براساس بند الف. ماده ۳۲ برنامه ششم توسعه باید نسبت به اصلاح قیمت حامل‌های انرژی اهتمام بورزد و براساس بند الف. تبصره ۱۴ قانون نیز ۴۸ هزار میلیارد درآمد حاصل از اصلاح قیمت‌ها را ابلاغ کند این در حالی است که اصلاح قیمت‌ها در حال حاضر ۳۲ الی ۳۴ هزار میلیارد تومان است و دولت در سال‌های گذشته نیز از تمام حق خود برای اصلاح قیمت‌ها استفاده نکرده است و اخذ این مجوز از مجلس به این دلیل است که دست دولت در این روند باز باشد.سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه دولت هیچ گاه اجازه نخواهد داد مردم زیر بار تورم زندگی کنند، گفت: دولت تورم ۴۰ را یک رقمی کرد در سال ۹۷ نیز خود را موظف به مهار تورم می‌داند و در برابر تورم و افزایش نرخ ارز مقاومت خواهد کرد. دولت از اینکه قیمت ارز در برابر ریال بالا برود و ارزش ریال تضعیف شود ممانعت به عمل خواهد آورد.

ارقام مربوط به قیمت بنزین و گازوئیل گمانه زنی است/ این ارقام انتظارات تورمی در جامعه را تشدید می‌کند
نوبخت ادامه داد: ارقامی که برای قیمت بنزین، گازوئیل و سایر حامل های انرژی بیان می‌شود همه گمانه زنی است و من به عنوان فردی مطلع می‌گویم که این حرف‌ها باعث تشدید انتظارات تورمی در جامعه خواهد شد.وی تصریح کرد: شما باید به جای ایجاد انتظار تورم در کشور انتظار ایجاد فرصت شغلی بالا و سامان دادن به یارانه‌ها را از دولت داشته باشید و اگر تصور می‌کنید دولت قصد قطع یارانه نیازمندان را دارد بدانید یک ریال از مبلغ حذف یارانه‌ها به خزانه دولت نخواهد آمد بلکه به خود جامعه برمی گردد و به صورتی که به عدالت نزدیک‌تر باشد پرداخت خواهد شد.

بودجه سال آینده فقرزدا و اشتغال زا خواهد بود
سخنگوی دولت تصریح کرد: به عنوان کسی که همواره و به دفعات از سال‌های دور مورد اعتماد مردم شهرم به عنوان نماینده بودم حرفی را که زمینه اجرا نداشته باشد اعلام نخواهم کرد.نوبخت افزود: این فضاسازی که دولت تورم را رها کرده درست نیست و بودجه ما در سال آینده فقرزدا و اشتغال زا خواهد بود.درخواست سخنگوی دولت از مردم در خصوص عدم سرمایه گذاری در موسساتی که وعده سود بالا می‌دهند وی در خصوص تعاونی‌های اعتباری نیز گفت: از مردم استدعا می‌کنیم شرکت‌هایی که وعده سود بالا در سرمایه گذاری می‌دهند را رها کنند و به سرمایه گذاری در آن‌ها نپردازند.سخنگوی دولت با اشاره به اینکه مجوز همه این تعاونی‌ها و موسسات اعتباری در گذشته صادر شده و بانک مرکزی به عنوان ساماندهی در اوضاع این موسسات گرفتار شد، گفت: برخی از این موسسات تنها مجوز تعاونی دارند بنابراین نمی‌توانند کار بانک را انجام دهند.نوبخت در خصوص سروساماندهی به تعاونی‌ها و موسسات اعتباری گفت: رئیس جمهور مصمم است تا این موضوع سامان پیدا کرده و به پایان برسد.وی در خصوص سامان دادن به حمل و نقل شهری نیز گفت: تصمیم داریم در ارتباط با حمل و نقل شهری از تسهیلات ارزان قیمت استفاده کنیم تا ناوگان حمل و نقل را نوسازی کنیم.
سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که برخی دستگاه‌ها مثل شهرداری‌ها عنوان می‌کنند اجرا نشدن برخی طرح‌های عمرانی به دلیل آن است که دولت بودجه مورد نیاز را تامین نمی‌کند، گفت: منابع دولت به این شکل است که باید به ۶۶ هزار پروژه استانی و ۶۰۰۰ پروژه ملی اختصاص یابد و برای سال آینده ۱۲۶ هزار میلیارد تامین هزینه شده است و این در حالی است که شهرداری‌ها نیز کمک‌هایی را از دولت دریافت می‌کنند که ما به فراخور هزینه‌های خود کمک‌هایی به آن‌ها می‌دهیم به هر حال منابع ما نیز محدود است شاید انتظار اینکه همه بار را به عهده دولت بگذاریم انتظار درستی نباشد.نوبخت در خصوص راه اندازی سامانه حقوق و دستمزد نیز گفت: سامانه حقوق و دستمزد در سازمان اداری و استخدامی مقدمات خود را می‌گذراند.وی در خصوص تهیه کانکس‌ها برای مردم زلزله زده نیز گفت: پول تمام کانکس‌ها حتی کانکس‌هایی که توسط سپاه تهیه و تصویب می‌شود را دولت می‌پردازد.سخنگوی دولت در خصوص بیان برخی مسائل با موضوع عبور از روحانی در فضای مجازی گفت: همه دولت‌ها منتقد دارند و ما هم منتقدینی داریم اینکه میزان انصاف منتقدین و میزان اختلاف و اعتقادشان برای متوقف کردن دولت چه قدر باشد بحث دیگری است.
نوبخت ادامه داد: آیا به نظر شما این مسئله یعنی انتقاد از دولت مسئله نوظهوری است؟ خیر. مثلا بحث حقوق‌های نجومی که چه قدر جامعه را تحت تاثیر قرار داد و تمام مباحث دیگر نتیجه انتخابات حمایت مردم از دولت را نشان داد. البته این به معنی تایید همه کار‌های دولت توسط مردم نیست، اما به دولت اعتماد کردند و ما هنوز از اعتماد دولت برخورداریم و غیر از فضاسازی که در فضا‌های مجازی ایجاد می‌شود ما مستمرا از عمق جامعه خبر داریم که متفاوت با فضاسازی منتقدین دولت است.

قالب پشیمان‌ها پای صندوق رای نیامدند
وی در خصوص عده‌ای که عنوان می‌کنند ما از رای دادن به دولت دوازدهم پشیمانیم، گفت: شما کی رای داده بودید که حالا پشیمان باشید؟ بدون تردید ممکن است چند نفری در چنین فضا‌هایی جوگیر شوند.سخنگوی دولت تصریح کرد: دولت همواره بر سر پیمان با مردم پافشاری می‌کند و موفقیت و پاداش خود را رضایت واقعی مردم می‌داند.
نوبخت ادامه داد: اموال که در اختیار ماست در حقیقت اموال مردم است و ما هیچ یک از آن‌ها را نفله نخواهیم کرد و تلاش می‌کنیم این اموال برای مردم بماند و به نحو عاقلانه از آن‌ها استفاده شود.وی در خصوص منابعی که از هدفمندی نصیب کشور شد، گفت: آیا این منابع را نمی‌توانستیم هدفمندتر هزینه کنیم این اموال نه اموال پدری دولت‌های قبلی بودند و نه اموال پدری این دولت هستند بلکه متعلق به همه مردم است و ما وکیل و کارگزار مردم هستیم. آیا کسی است که بگوید این شیوه پرداخت یارانه مناسب‌ترین روش است؟ ما قرار نبود هر چه پول از محل افزایش حامل‌ها به دست می‌آوریم نصف آن را به مردم بدهیم ۳۰ درصد را به تولید اختصاص دهیم و ۲۰ درصد را دولت بردارد، اما در عمل چه اتفاقی افتاد نه تنها دولت چیزی برنداشت نه تنها مبلغی به تولید اختصاص پیدا نکرد بلکه همه آن‌ها را به انضمام ۱۰ تا ۱۲ هزار میلیارد تومان از طرح‌های عمرانی برداشته شد تا بتوان یارانه را پرداخت کرد آیا این روش درستی بود؟ این روش امانت داری اموال مردم است؟سخنگوی دولت تصریح کرد: به هر حال دولت خود را موظف به صیانت از حقوق مردم می‌داند و این نوع جوسازی‌ها دولت را از ادامه راه مایوس نخواهد کرد.
نوبخت در خصوص هزینه کرد بودجه در برخی نهاد‌های فرهنگی که رئیس جمهور در همایش حقوق شهروندی از مردم خواست تا آن‌ها را رصد کنند، گفت: ۵۹ نهاد غیردولتی وجود دارند که از دولت پول می‌گیرند ما بنا گذاشتیم تا امسال همه نهاد‌های غیردولتی برنامه‌های خود را اعلام کنند و دولت هم براساس نوع عملکرد آن نهاد کمک‌های مربوط به آن‌ها را انجام دهد.
وی تصریح کرد: یکی از اصلاحاتی که در بودجه ۹۷ انجام دادیم تخفیف براساس عملکرد است به این معنی که این نهاد‌ها با ارائه مستندات اعلام کنند که این اقدامات را انجام دادیم و دولت مستندات را رویت کند.سخنگوی دولت در خصوص دریافت هزینه توسط حوزه‌های علمیه از دولت نیز گفت: طلاب ما معمولا با حداقل‌ها و عسرت علوم دینی را فرامی گیرند البته تردیدی نداریم که آن‌ها که خودشان را در این لباس ملبس کرده اند آمادگی این سختی را نیز دارند، اما در تمام نظام مدیریت و امور عمومی بر این اساس تدوین شده است که دولت به حوزه‌ها کمک کند.
نوبخت تصریح کرد: نقش کمک به حوزه‌های علمیه قابل چشم پوشی نیست، چون به اعتقاد ما همان طور که عده‌ای برای تحصیل علوم به دانشگاه می‌روند برخی از فرزندان این کشور نیز به حوزه می‌روند تا علوم سنتی را بیاموزند پس دولت به حوزه‌ها نیز کمک می‌کند.وی تصریح کرد: در بودجه ۹۷ قصد دولت عدم کمک به نهاد‌های فرهنگی خصوصی نیست و این پرداخت‌ها به نهاد‌هایی انجام خواهد شد که در ماموریت اجرای قوانین به دولت کمک می‌کنند.

از وزیر اطلاعات می‌خواهم در خصوص شنود مکالمات به منظور شفاف سازی توضیح دهد
سخنگوی دولت در خصوص مسئله شنود مکالمات که توسط رئیس جمهور در همایش حقوق شهروندی مطرح شد و پاسخ سخنگوی قوه قضائیه در خصوص اینکه بیشتر این شنود‌ها توسط وزارت اطلاعات یعنی دولت انجام می‌شود نیز گفت: این درخواست توسط هیئت دولت انجام نمی‌شود وزارت اطلاعات برحسب کار‌های اطلاعاتی باید اقداماتی را انجام دهد و انتظار دارم وزیر اطلاعات بگوید شنود‌هایی که انجام می‌شود بر چه اساس بوده است اینکه بسیاری از موارد در مرز‌ها و یا در داخل کشور سریعا شناسایی می‌شود از کجا این اطلاعات به دست می‌آید؟نوبخت تصریح کرد: به هر حال سیستم‌های امنیتی اطلاعاتی وظایف خود را دارند، اما اینکه ببینیم مثلا یک شهروند چه صحبتی می‌کند درست نیست و ما در خیلی از موارد برای حفظ حقوق شهروندی وارد زندگی خصوصی افراد نمی‌شویم.وی تصریح کرد: حتما از آقای علوی وزیر اطلاعات در خواست می‌کنم تا در این خصوص توضیحاتی را در جهت شفافیت موضوع ارائه دهد.سخنگوی دولت در خصوص عملکرد دیپلمات‌های کشور نیز گفت: مردان دیپلمات ما کهنه کارند و همه مذاکره کنندگان حتی وزیر خارجه فعلی آمریکا به توانایی این افراد معترف است همین طور که مردان نظامی ما توانمند هستند.

 

انتهای پیام/

نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن نظر:
کد را وارد کنید: *