تاریخ انتشار خبر : 1395/01/30 14:06| کدخبر : 6686

تخریب بخش اعظمی از سند ۴۰ هزار ساله بشریت در خمین/زخم بی توجهی سازمان صنایع و معادن بر تن تاریخ کهن تیمره

تخریب بخش اعظمی از سند ۴۰ هزار ساله بشریت در خمین/زخم بی توجهی سازمان صنایع و  معادن بر تن تاریخ کهن تیمره

عملیات عمرانی در کنار غفلت مسئولین موجب نابودی بخش اعظمی از سنگ‌نگاره‌های تیمره، سند 40 هزار ساله بشریت، در خمین شده است.

 

 

به گزارش اخبار خمین در میان صخره‌های تیمره در شهرستان خمین، پر از طرح‌ها و نقاشی‌های ابتدایی و جالبی است که حکایت انسان‌های اولیه و عصر حجر را برای انسان‌های عصر فناوری بازگو می کند.
یکی از مهمترین و شاید کاملترین مجموعه های سنگ نگاره کشور که در خمین قرار دارد، نمادها، کتیبه‌ها و سنگ نگاره‌های تاریخی منطقه تیمره است که ناشی از تجربیات عینی و باورهای اعتقادی و فرهنگی نیاکان ما است.


درحالی که انسان امروزی تاکنون موفق به کشف هیچ پدیده تاریخی و هنری با قدمت چهل هزار سال نشده، با این وجود در منطقه تیمره خمین قدمت بعضی از سنگ نگاره‌ها تصاویر حیواناتی از جمله بزکوهی و کَل روی سنگ نگاره‌ها حکایت از قدمتی 40 هزار ساله دارد.


این سنگ‌ نگارها سالانه میزبان تعدادی از گردشگران خارجی و داخلی قرار می‌گیرد و با توجه به ظرفیت‌های مهمی که این منابع تاریخی دارند اما با بی‌توجهی برخی از مسئولین روبرو است.


روز گذشته خبری مبنی بر تخریب حدود 2000 نمونه از سنگ‌نگاره‌های تیمره در خمین در منطقه قیدو و مزاین این شهرستان توسط افرادی برای بهره‌برداری از دل کوه، در برخی از شبکه‌های مجازی منتشر شد.

 

این سنگ‌نگاره‌ها در سال‌های گذشته کشف شده بود اما سازمان میراث فرهنگی تا به حال اقداماتی برای مشخص کردن محدوده و همچنین ساز و کاری برای حراست و حفاظت از این سنگ نگاره‌ها انجام نداده است چرا اینکه اگر بلدوزری هم نبود دست خطاش سودجویان و بی فرهنگان بی‌شک آن را در معرض خطر قرار داده بود. حتی چنانچه سریع‌تر از تخریب این سنگ نگاره با خبر می‌شد مطمئنا حجم کمتری از این تاریخ کهن صدمه می‌دید اما دیرخبری میراث فرهنگی باعث شد تا بخش اعظمی از سنگ نگاره‌ها تخریب شود که باید برای جلوگیری از این مسائل تدابیری را بیاندیشد.

 


محمد ناصری فرد محقق، پژوهشگر و مولف دو کتاب در زمینه سنگ نگاره‌های تیمره خمین در گفتگو با خبرنگار اخبار خمین گفت: ديروز آخر وقت توسط دوستان مطلع شديم كه افرادي در حال نابودي سنگ نگاره هاي تيمره هستند. امروز صبح با وسيله نقليه شخصي به آنجا رفتيم و با كمال شگفتي شاهد از بين رفتن بيش از دوهزار سنگ نگاره بودیم كه قدمت بعضي از آنها که با تكنولوژي طيف سنجي عمومي شتاب دهنده توسط تيم مطالعاتي اروپايي در سال 1387 سن سنجي شده در حدود هزاره پانزده ق.م یعنی 17000 سال (هفده هزار سال) پيش بود.


وی افزود: برخی از کتیبه‌ها کنده و برخی دیگر تخریب شده و به تله‌ای از خاک و ماسه تبدیل شده بودند بدون اینکه این افراد به این ظرفیت‌ها توجه داشته باشند.

 


ناصری فرد ادامه داد: مشكل اساسي اين است كه سازمان صنايع و معادن بدون هماهنگي با سازمان ميراث فرهنگي، محيط زيست و منابع طبيعي اقدام به صدور مجوز براي معدن كاران مي‌کند و حاصل  آن تخريب وحشتناك آثار كهن و تكرار ناشدني، نابودي محيط زيست و منابع طبيعي است.


وی بیان کرد: این مطلب را با مدیر کل میراث فرهنگی استان مرکزی در میان گذاشتیم و آقای حسینی نیز از عدم همکاری و هماهنگی مسئولین مربوطه گله مند بود.


ناصری فرد عنوان کرد: هر ساله از کشورهای خارجی گردشگران برای بازدید از این آثار باستانی و همچنین گردشگران داخلی بازدید می‌کنند و با توجه به این که می‌توان از نظر اقتصادی از این صنعت بهره برد، به علت عدم برنامه‌ریزی سیستمی و عدم هماهنگی دستگاه‌های مربوطه این مسائل نادیده گرفته می‌شود.

 


سید محمد حسینی مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی نیز در این باره به خبرنگار اخبار خمین گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت بدون هماهنگی اقدام به صدور مجوز و پروانه‌های بهره‌برداری می‌کند که خلاف قانون است.


وی افزود: در گذشته نیز به آنها این امر اعلام شده اما این مجوزها در سال‌های پیش صادر شده و به این امر توجهی نمی‌کنند.


حسینی ادامه داد: این مورد در حال بررسی است و حکم توقف عملیات صادر و علیه سازمان مربوطه نیز شکایت شده است.


وی خاطر نشان کرد: این اقدامات در گذشته نیز انجام گرفته است که می‌توان به آبگرم محلات نیز اشاره کرد.


انتهای پیام/م

نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن نظر:
کد را وارد کنید: *