تاریخ انتشار خبر : 1396/01/02 09:42| کدخبر : 8472

آثار تاریخی خمین/

ارگ تاریخی میشیجان، بنایی از دوره قاجاريه

ارگ تاریخی میشیجان، بنایی از دوره قاجاريه

ارگ تاریخی میشیجان( پارک امیر حشمت) در روستای میشیجان در مسیر منتهی به گورستان و دو امامزاده روستا واقع شده و تا شهر خمین 5 کیلومتر فاصله دارد.

به گزارش پایگاه خبری خمین نیوز ارگ تاریخی میشیجان( پارک امیر حشمت) در روستای میشیجان در مسیر منتهی به گورستان و دو امامزاده روستا واقع شده و تا شهر خمین 5 کیلومتر فاصله دارد.


بنای مذكور بعنوان یادمانی از دوره قاجاريه در کنار رودخانه فصلی میشیجان و در کنار بنای امامزاده عباس با برج و باروی قدیمی خود جلوه گری می‌کند.

 


این بنا مشتمل بر سر در ورودی، اتاق‌های انتظار، پس از ورودی، حیاط، کالسکه خانه، عمارت اصلی، گلخانه و دیگر فضاهای خدماتی كه در جوانب حیاط است؛ کلیت اثر در محور شمال به جنوب کشیده شده و از قاعده هندسی خاصی پیروی نمی کند. مصالح عمده بکار رفته در شالوده اثر را خشت و گل و در نماها، آجر تشکیل می دهد.


سر در ورودی اثر در بدو ورود به اثر جلوه می‌کندکه این سردر آجری مشتمل بر دو جرز در طرفین و لچک‌هایی با آجرکاری خفته راسته میان جرزها و نغولها و طاق نماهایي در پشت بغل‌های جرز یاد شده است. پس از ورودی اثر، راهرویی سنگ فرش واقع شده که در طرفین آن بصورت قرینه اتاق‌هایی بعنوان اتاق‌های انتظار قبل از اذن ورود برای پاکارها و نایبان امیر تعبیه شده است.

 


رشته پلکانی از راهرو یاد شده به بام فضاهای یادشده و دو برج مضلع نگهبانی در طرفین ورودی می‌رسد، درجنوب حیاط، فضایی تحت عنوان کالسکه خانه قرار دارد که پلان آن قابل تشخیص است که کلیه سطوح داخلی دیوارهای بنا با استفاده از ایجاد جرزهای از خشت و گل قاب بندی شده است.


بنای اصلی عمارت بصورت بنایی منفرد در دو طبقه با پلان چهار ضلعی در میان حیاطي که درختان کهنسال  سرو و صنوبر آن را به مثابه باغی جلوه داده اند، قرار گرفته است، نمای بیرونی این بخش از بنا را نیم ستون‌های آجری در نمای ایوان، آجرکاری کار شده در رخبام و در لبه های جرزهای آجری بکار رفته در قابندی سطوح خارجی اثر، آراسته است.


ورودی بنا که به ایوان رو به جنوب و به حیاط عمارت باز می شود به سر سرایی می رسد که در طرفین آن اتاق‌هایی بصورت قرینه جای گرفته اند، رشته پلکانی با تبدیل شدن به تختگاهی در پایان و انشعاب یافتن به عنوان دو رشته جداگانه به طرف شرق و غرب، از سر سرای یاد شده به کریدوری می رسد که در شمال فضاهای مسکونی و در جنوب آن تالار اصلی عمارت جای گرفته اند.

 


کلیه ورودی فضاهای واقع در شمال کریدور یاد شده به کریدور مذكور باز شده و نور آنها از طریق پنجره‌های تعبیه شده در ضلع شمالی اثر تامین می‌شود.


در قابندی چوبی سقف فضاهای پیشگفته عبارتی به مرکب نوشته شده که استاد کاری ماهر را نشان می دهد، در شمال کریدور، تالاری بزرگ و اتاقی گوشوار مانند قرار گرفته است. قاب بندي هاي یکپارچه که سقف فضاها را بعنوان سقفی کاذب آراسته اند، تنها تزیین شاخص تالار بشمار می روند.


دربهای چندگانه جنوب تالار به ایوانی باز می شود که نیم ستون‌های آجری تزئینی و ستون‌های چوبی با روکشی از گچ و سرستون‌هایی گچبری در نمای آن جلوه گری می کنند.

 


در شمال حیاط عمارت، گلخانه با سقف فروریخته و دو اتاق گوشوار مانند در طرفین آن جای دارند، در کنار فضاهای یاد شده و در شمال غرب حیاط، چند فضاي تغییر کاربری یافته و برج نگهبانی وجود دارد که رشته پلکانی بصوت غلام گردشی به نیم طبقه های تعبیه شده در آن و محل تیرکش‌ها می رسند.


در شمال غرب حیاط عمارت، حیاط کوچکی وجود دارد که دربی چوبی واسط آن و زمین‌های بیرون از عمارت بوده است، در شمال این حیاط فضاهایی با کاربری مطبخ و انباری قرار گرفته که به دیگر فضاهای واقع در غرب حیاط با کاربری‌هاي اين چنیني راه دارند. مواد و مصالح بکار رفته در کلیه فضاهای واقع در شمال غرب حیاط را خشت و گل و پوشش آنها را طاق آهنگ و طاقهای چهار بخشی و کلمنبو تشکیل می دهند.


در جنوب حیاط عمارت تنها فضای مستطیل شکل کالسکه خانه که سقف آن آسیب دیده ولی هنوز دربی ورودی آن جلوه ای از یک ورودی کار شده دارد، قرار گرفته است.


هم اکنون این بنا توسط بخش خصوصی در حال بازسازی است که برای ایام نوروز پذیرای گردشگران است.

 

 

 

 
انتهای پیام/م

 

نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن نظر:
کد را وارد کنید: *