تاریخ انتشار خبر : 1396/01/06 10:49| کدخبر : 8475

آثار تاریخی خمین/

قلعه سالار محتشم با قدمتی 120 ساله

قلعه سالار محتشم با قدمتی 120 ساله

بنای عمارت سالار محتشم در حاشیه شمالی شهر خمین در کنار عمارت حاج جلال لشکر با ۴هزار و ۳۰۰ مترمربع وسعت حدود ۱۲۰ سال قدمت دارد و در سال ۸۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

به گزارش پایگاه خبری خمین نیوز بنای عمارت سالار محتشم در حاشیه شمالی  شهر خمین در کنار عمارت حاج جلال لشکر با ۴هزار و ۳۰۰ مترمربع وسعت حدود ۱۲۰ سال قدمت دارد و در سال ۸۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 


سالار محتشم با نام اصلی میرزا علی خان کمره‌ای فرزند علی قلی خان سرهنگ بوده است و او نیز از صاحب منصبان دوره قاجار بود که به دلیل خدمات خود از طرف دولت وقت و احمد شاه قاجار در سال ۱۳۳۲ ه.ق و به پیشنهاد علاءالسلطنه وزیر داخله، ملقب به سالار محتشم می‌شود.


قلعه سالار محتشم نیز از ساخته‌های اوست، این قلعه مأمن و پناهگاه مردم هنگام هجوم دزدان و اشرار به شهر و همچنین محل تجمع دسته‌های عزاداری در ماه محرم بوده است.


عمارت با حیاطی که بنا در داخل آن واقع شده به سبک باغ های ایرانی ساخته شده است که در آن عمارت در وسط باغ قرار می‌گیرد.

 


در بنای ورودی بنا هشتی با تاج به سبک معماری دوره قاجار ایجاد شده است، ستون ها با سر در ورودی این هشتی از چوب ساخته شده است، بنای تاج ورودی از آجر تزیین شده است.


پس از ورود به داخل عمارت بنای کلاه فرنگی ساخته شده است، بیرون قلعه شامل حیاط و سه اتاق لمبه کوبی سقف است که در میان حیاط حوضی وجود دارد که از مصالح آجر و ساروج به شکل هندسی متقارن ساخته شده است.


تزیینات داخلی بنا تلفیقی از شیوه تزئیناتی ایران و اروپا است که در حال حاضر به عنوان موزه‌ی شهر خمین در برگیرنده‌ی آثار فرهنگی در زمینه‌ی باستان شناسی و مردم شناسی است، لوازم و ابزار معیشتی مردم خمین است.


همچنین پیکره‌هایی که نمایانگر آئین‌های محلی استان مرکزی همچون شب چله، کردعلی به کو و کوسه ناقالدی می‌باشند در این موزه به نمایش در آمده است، مردم در عید نوروز و تعطیلات تابستان از سراسر کشور برای بازدید از این بنا به شهرستان خمین می‌آیند.

 

 

 

 

 

 


انتهای پیام/م

نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن نظر:
کد را وارد کنید: *