تاریخ انتشار خبر : 1396/03/09 13:44| کدخبر : 8706

تولید 156 تن گل محمدی در خمین/ دسترنجی که با نبود صنایع تبدیلی و وجود دلالان به هدر می‌رود

تولید 156 تن گل محمدی در خمین/ دسترنجی که با نبود صنایع تبدیلی و وجود دلالان به هدر می‌رود

تولید کننده گل محمدی در خمین گفت: به دلیل وجود دلالان قیمتی که از تولید کننده خریداری می‌شود نصف قیمتی است که به کارخانجات فروخته می‌شود که با وجود صنایع تبدیلی در شهرستان این مشکل برطرف می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری خمین نیوز برخی از کشاورزان شهرستان خمین به دلیل خشکسالی‌های اخیر به سمت کشت گیاهان کم آب از جمله گل محمدی و زعفران روی آورده‌اند که هر ساله به سطح زیر کشت این نوع گیاهان افزوده می‌شود.


احمدرضا جعفری رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان خمین در گفتگو با خبرنگار خمین نیوز گفت: با توجه به اهمیت آب در بخش کشاورزی و به دلیل خشکسالی‌های اخیر، لزوم تغییر در الگوی کشت شهرستان به سمت کشت محصولات کم آب احساس می‌شد.


وی اظهار کرد: یکی از گیاهان کم آبی که شهرستان از حدود سه سال پیش به کشت آن مبادرت ورزیده است گل محمدی است که در حال حاضر 44 نفر به کشت این نوع گیاه در شهرستان مشغول هستند.


جعفری ادامه داد: در حال حاضر سطحی بالغ بر 134 هکتار در شهرستان کشت شده است که 82 هکتار آن نهال و 52 هکتار نیز به مرحله تولید رسیده است.


وی بیان کرد: تولید حاصل از برداشت این سطح زیر کشت 156 تن به ارزش ریالی 9 میلیارد است که نسبت به سال گذشته 40 درصد افزایش داشته است و همچنین نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش سطح زیر کشت نیز داشته‌ایم.


رئیس اداره جهاد کشاورزی خمین  نبود صنایع تبدیلی را از مهمترین مشکلات این شهرستان دانست و تصریح کرد: یکی از موارد مهم در این امر، لزوم سرمایه‌گذاری در این بخش است.


جعفری گفت: به دلیل نبود کارخانه گلاب گیری در شهرستان، کل محصول تولیدی به شهرهایی با وجود کارخانجات گلاب‌گیری از جمله کاشان منتقل می‌شود.

 


وی افزود: افرادی که می‌توانند در این بخش سرمایه‌گذاری کنند، بخش دولتی آمادگی دارد تا حمایت‌های لازم را انجام دهد.


لطفی یکی از تولید کنندگان گل محمدی در خمین در گفتگو با خبرنگار خمین نیوز گفت: به دلیل خشکسالی‌های اخیر در شهرستان و پس از بررسی‌های لازم در مورد کشت‌های کم آب، تصمیم به کشت گل محمدی گرفتم.


وی افزود: برای این کار به طور آزمایشی با کشت این محصول در سطح دو هکتار شروع کردم که با توجه به مصرف کم آب این نوع گیاه نسبت به سایر کشت‌ها از جمله گندم درآمدی خوبی را داشته است.

 


لطفی بیان کرد: از هر هکتار یک الی دو تن گل محمدی برداشت می‌کنیم که در طول برداشت 8 نفر به طور مستقیم و 3 نفر به طور غیر مستقیم مشغول به کار هستند.


لطفی نبود کارخانه گلاب گیری در شهرستان را از عمده مشکلات این کار عنوان کرد و گفت: محصول برداشت شده را باید به دلیل عدم وجود کارخانجات گلاب گیری در شهرستان به شهرهای اطراف از جمله کاشان و ساوه صادر کنیم.


وی ادامه داد: این نوع گیاه باید صبح زود برداشت شود و حداکثر تا قبل از ظهر به کارخانه‌های گلاب گیری منتقل شود که به دلیل دوری مسافت بخشی از آن خراب می‌شود.


این تولید کننده گل محمدی وجود دلالان را از دیگر مشکلات دانست و افزود: به دلیل وجود دلالان قیمتی که از تولید کننده خریداری می‌شود نصف قیمتی است که به کارخانجات فروخته می‌شود که با وجود صنایع تبدیلی در شهرستان این مشکل برطرف می‌شود.

 
انتهای پیام/م

نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن نظر:
کد را وارد کنید: *