تاریخ انتشار خبر : 1396/03/29 12:20| کدخبر : 8806

سود خودکفایی در تولید گندم به جیب چه کسانی رفت؟

گره مشکلات بر خوشه های طلایی گندم

گره مشکلات بر خوشه های طلایی گندم
کشاورزان در این روزهای گرم که خوشه های طلایی گندم را درو می کنند،چشمهایشان را به دستان مسئولین می دوزند، تا گره کلاف سردرگم خرید گندم را بگشایند و با آرامش خاطر ،خودکفایی در محصولی که افتخارش برای مسئولین است را تثبیت کنند.

به گزارش پایگاه خبری خمین نیوز، خمین از جمله شهرستان‌هایی است که اکثر مردم آن کشاورز هستند و یکی از مهمترین محصولاتی که کشت می‌کنند گندم است و امید دارند تا دولت برای زحمات آنها جوابی داشته باشد.

 

 


با شروع فصل برداشت این محصول باز کشاورزان برای تحوبل گندم منتظر صف‌های طولانی و یا دیر پرداخت شدن مزد دسترنج یکساله خود هستند.


سال گذشته در خمین به دلیل عدم مجوز به انبارهای موجود در شهرستان به دلیل غیراستاندارد بودن آنها، کشاورزان بیش از سال‌های گذشته با مشکل روبرو شدند که این مشکل در منطقه چهارچشمه دو چندان بود.

 


با وجود این مشکلات برخی از کشاورزان این منطقه محصول برداشتی خود را به شهرهای اطراف از جمله ازنا و الیگودرز می‌بردند تا بتوانند گندم خود را تحویل بدهند هر چند راضی به انجام چنین کاری نبودند.


با وجود اینکه سال‌ها است بر حمایت از تولید کنندگان داخلی تاکید می‌شود اما این کشاورزان هر ساله برای تحویل گندم دچار سردگمی می‌شوند که این اوضاع، بیشتر آنها را ناچار به فروش محصول خود به واسطه ها و دلالان می کند که خسارات زیادی با خود به دنبال دارد.


علی عبدی رئیس تعاون روستایی خمین در گفتگو با خبرنگار خمین نیوز با اشاره به نزدیک شدن به فصل برداشت گندم و خرید تضمینی این محصول از کشاورزان گفت: سال گذشته بیش از 18 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شد که هنوز حدود سه هزار و 400 تن از آن در انبارها باقی است.


وی افزود: امسال نیز برای خرید گندم تنها دو مرکز میبران و چهارچشمه مجوز داده شده است و همچنین شرکت غله استان مرکزی با سیلوی بخش خصوصی قرارداد بسته است.


عبدی ادامه داد: به دلیل غیراستاندارد بودن انبارها، تنها دو مرکز در شهرستان مجوز گرفته‌اند چرا که در انبارهای متفرقه تنها می‌توان برای 4 الی 5 ماه گندم نگهداری کرد و بیشتر از این موعد گندم آفت می‌زند.

 


وی گفت: عمده مشکل برای خرید گندم در بخش چهارچشمه است که ظرفیت انبار موجود در این بخش تنها 500 تن است این در حالی است که تولید گندم در منطقه چهارچشمه به 6 الی 7 هزار تن می‌رسد.


عبدی بیان کرد: در سال‌های قبل مجوز حمل به این انبار داده می‌شد اما با وجود اینکه هنوز گندم‌های سال گذشته در سیلوها موجود است برای حمل به مراکز دیگر به مشکل خواهیم خورد.


رئیس تعاون روستایی خمین تصریح کرد: سیلوی بخش خصوصی و انبار میبران جوابگوی جمع‌آوری گندم شهرستان و دیگر شهرهای اطراف است ولی به دلیل بعد مسافتی که چهارچشمه با مرکز شهر دارد، در این منطقه به مشکل برمی‌خوریم.


هر ساله چنین مشکلاتی پیش روی کشاورزان است اما هنوز اقدام خاصی از سوی مسئولین و دولت دیده نشده است.


انتهای پیام/م

نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن نظر:
کد را وارد کنید: *