تاریخ انتشار خبر : 1396/06/14 10:33| کدخبر : 9457

نوسان قیمت گل، گلخانه‌ها را به ورشکستگی می‌کشاند

رتبه نخست خمین در تولید گل‌های شاخه بریده در استان/تولید گل با کیفیت بالا و کاهش ۵۰ درصدی مصرف آب با روش های مدرن

رتبه نخست خمین در تولید گل‌های شاخه بریده در استان/تولید گل با کیفیت بالا و کاهش ۵۰ درصدی مصرف آب با روش های مدرن

رئیس جهاد کشاورزی خمین گفت: خمین یکی از شهرستان‌های مطرح در تولید گل‌های شاخه بریده از جمله رز، میخک، شب‌بو، گلایل، لیلیوم، ژربرا، داوودی و دیگ گل‌ها است به طوری که رتبه نخست را در استان مرکزی به خود اختصاص داده است.

 

به گزارش پایگاه خبری خمین نیوز؛ خمین یکی از شهرستان‌هایی است که قسمتی از کشاورزی آن به گلخانه‌ها و تولید گل اختصاص داده شده است.


رتبه نخست خمین در تولید گل‌های شاخه بریده در استان
احمدرضا جعفری رئیس جهاد کشاوری شهرستان خمین در گفتگو با خبرنگار خمین نیوز گفت: خمین یکی از شهرستان‌های مطرح در تولید گل‌های شاخه بریده از جمله رز، میخک، شب‌بو، گلایل، لیلیوم، ژربرا، داوودی و دیگ گل‌ها است به طوری که رتبه نخست را در استان مرکزی به خود اختصاص داده است.

 


وی اظهار کرد: بالغ بر 60 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان به گلخانه‌ها و تولید گل اختصاص دارد که 300 نفر از کشاورزان شهرستان مشغول تولید گل هستند.


جعفری ادامه داد: سالانه بیش از 40 میلیون گل شاخه بریده در خمین تولید می‌شود که ارزش آن 200 میلیارد ریال است و در بازار تهران به فروش می‌رسد.


نوسان قیمت گل و نبود بازار فروش مناسب، مهمترین مشکل تولیدکنندگان / دلالان تعیین کننده قیمت هستند
وی بیان کرد: نوسان قیمت در بازار فروش از مهمترین مشکل تولیدکنندگان گل است که در برخی از مواقع، فروش گل‌ها جوابگوی حتی هزینه‌های تولید هم نیست.


رئیس جهاد کشاورزی خمین، نبود پایانه صادراتی در شهرستان  را از دیگر مشکلات در این زمینه دانست و افزود: چنین گل‌هایی با کیفیت بالا ارزش صادراتی دارند و این نیازمند وجود پایانه صادراتی در شهرستان است ولی در حال حاضر دلالان، تعیین کننده قیمت هستند که به تولید کننده ضرر می‌رساند.


اسدی یکی از تولیدکنندگان گل در خمین گفت: در گلخانه‌ای به وسعت 1400 مترمربع با 12 هزار گلدان، مشغول تولید گل هستم که سعی کردم بدون استفاده از خاک و با استفاده از بسترهای صنعتی، گل‌ها را با کیفیت بالا تولید کنم.


وی افزود: از سیستم آبیاری قطره‌ای در این گلخانه استفاده شده است که 50 درصد در مصرف آب، صرفه جویی می‌شود و همچنین با رعایت برخی از مسائل در تولید نسبت به سیستم سنتی، تولید افزایش پیدا کرده است.


هزینه‌های بالای تولید و قیمت‌های پایین فروش، گلخانه‌ها را به ورشکستگی می‌کشاند
اسدی ادامه داد: با توجه به اینکه، این گل با کیفیت بالا تولید می‌شود اما در زمان فروش به مشکل برمی‌خوریم چرا که قیمت‌ها، جوابگوی هزینه تولید نیست که این روند باعث ورشکستگی تولیدکنندگان می‌شود.


مرتضایی یکی دیگر از تولید کنندگان در خمین به خبرنگار ما گفت: با توجه به علاقه‌ای که داشتم به این کار وارد شده‌ام و در حال حاضر 16 سال است که مشغول تولید گل هستم.


وی ادامه داد: 10 ماه از سال را درگیر تولید انواع گل هستیم که پس از برداشت، گل‌ها را برای فروش به بازارهای شیراز، اصفهان و تهران می‌فرستیم.


این تولید کننده گل بیان کرد: این گلخانه حدود دو هکتار است که 2 الی 3 نفر به طور ثابت و 5 الی 6 نفر نیز به طور نیمه وقت و در صورت احتیاج مشغول به کار هستند.


مرتضایی افزود: در طول سال و از شروع کار تا کنون با مشکلات زیادی روبرو بوده‌ایم اما با تلاشی که داشتیم توانستیم کار را ادامه بدهیم.

 


با هزینه شخصی، بعد از سال‌ها توانسته‌ام برق این گلخانه را وصل کنم
وی گفت: تا امسال مشکل برق داشتیم که امسال با هزینه شخصی توانسته‌ام، برق رسانی به گلخانه را انجام بدهم که در این مورد هیچگونه تسهیلاتی دریافت نکرده‌ام.


مرتضایی از بیمه نیز گله‌مند بود و گفت: یک سال گلخانه‌ام را بیمه کردم، با وجود سرمازدگی گل‌ها در همان سال، بیمه چیزی پرداخت نکرد و به همین خاطر گلخانه‌ام را بیمه نمی‌کنم و اگر خسارتی وارد شود مجبورم خودم جبران کنم.


قیمت‌های فروش، جوابگوی هزینه‌های بالای تولید نیست
وی همچنین به قیمت بالای تولید اشاره و تصریح کرد: کاشت گل به جزء مشکلاتی که دارد، هزینه تولید آن برای تولید کننده گران تمام می‌شود و با وجود قیمت پایین فروش، جوابگوی هزینه‌ها نیست.


با توجه به اینکه خمین به عنوان تولید کننده مطرح در استان و کشور محسوب می‌شود امیدواریم مسئولین با حمایت از تولید کنندگان از تعطیلی آنها جلوگیری و به رونق آن کمک کنند.

 

 

 

 

انتهای پیام/م

نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن نظر:
کد را وارد کنید: *