تاریخ انتشار خبر : 1396/06/15 09:17| کدخبر : 9478

رئيس شبکه دامپزشکي خمين:

آغاز فاز دوم واکسیناسیون دام‌ها علیه تب برفکی از هفته آینده در خمین/ واکسیناسیون 28 هزار دام در فاز اول

آغاز فاز دوم واکسیناسیون دام‌ها علیه تب برفکی از هفته آینده در خمین/ واکسیناسیون 28 هزار دام در فاز اول

رئيس شبکه دامپزشکي خمين گفت: براي پيشگيري از شيوع بيماري تب برفکی در شهرستان خمين،فاز دوم واکسيناسيون دام‌هاي سبک و سنگين از هفته آينده توسط اکيپ‌هاي دامپزشکي در روستاها و دامداری‌ها شروع می‌شود.

 

 


علي اصغر حمزه لو رئيس شبکه دامپزشکي خمين در گفتگو با خبرنگار خمين نيوز با اشاره به بيماري تب برفکي در بين دام‌ها و شيوع ويروس جديد اين بيماري در برخي از استان‌هاي کشور گفت: ويروس جديد بيماري تب برفکي در برخي استان‌هاي کشور و اطراف استان مرکزي شيوع پيدا کرده است که دام‌ها در معرض خطر هستند.


وي بيان کرد: تب برفکي يک بيماري ويروسي بسيار واگيردار است که بيشتر حيوانات زوج سم مانند گاو، گوسفند، بز و ... مبتلا مي‌شوند و براي جلوگيري از آن در دام‌هاي کوچک و سنگين، انجام واکسيناسيون لازم است.


حمزه لو در ادامه به نشانه‌هاي اين بيماري و راه‌هاي انتقال آن اشاره کرد و گفت: تب بالا، کاهش توليدشير، بيحالي، لنگش، دهان زخمه و آبريزي کف آلود از دهان و بيني و ايجاد زخم و تاول در سم و پستان‌ها از علائم اين بيماري است.


وي افزود: اين بيماري توسط دام بيمار از راه بزاق، شير و جريان باد با انتشار بيماري و انسان مانند کارگران دامداري‌ها، مراجعين و پرندگان و حيوانات اهلي که باعث جابجايي ويروس مي‌شوند، انتقال پيدا مي‌کند.


رئيس شبکه دامپزشکي خمين در راستاي اقدامات امنيت زيستي گفت: اقدامات امنيت زيستي شامل اطلاع رساني و گزارش سريع وقوع بيماري به نزديکترين مرکز دامپزشکي، ضدعفوني جايگاه دام، عدم خريد و فروش دام و نقل و انتقال تا رفع همه گيري و اجتناب از تردد غيرضروري به مراکز پرخطر مانند ميادين دام، کشتارگاه و کانون‌هاي آلوده به تب برفکي و همچنین ايمن سازي و واکسيناسيون از مهمترین اقدامات به منظور پيشگيري است.


وي افزود: اين بيماري مشترک بين انسان و دام نيست اما با شيوع آن خسارت‌هاي سنگين اقتصادي براي دامداران به همراه دارد و با توجه به اين که اين بيماري ويروسي است داروي انحصاري ندارد و با ضدعفوني با مواد ضدويروس و موادي مانند جوش شيرين سرعت به وجود آمدن زخم‌ها را کاهش می‌دهد.


حمزه لو به اقدامات پيشگيرانه انجام شده توسط شبکه دامپزشکي خمين اشاره کرد و گفت: از مهمترين اقدامات اين شبکه، انجام واکسيناسيون توسط اکيپ‌هاي دامپزشکي است که در سال جاري فاز اول در فصل بهار 8000 راس دام سنگين و 20 هزار دام سبک عليه اين بيماري واکسينه شدند و فاز دوم طرح واکسيناسيون بيماري تب برفکي از هفته آينده در اين شهرستان آغاز مي‌شود.


وي جلوگيري از نقل و انتقال دام به شهرستان با هماهنگي نيروي انتظامي، ضدعفوني دامداري‌ها و ميادين دام، آموزش دامداران براي دفن بهداشتي دام‌هاي تلف شده و تهيه سمپاش و سم توسط دهياران در روستاها و نصب اطلاعيه با موضوع اين بيماري در نقاط مختلف را از ديگر برنامه‌هاي اين شبکه براي مقابله با شيوع  ويروس جديد اين بيماري خواند.


حمزه‌لو گفت: ويروس بيماري تب برفکي نسبت به گرما حساس است و شيوع اين بيماري در فصل گرم کمتر است  اما با سرد شدن هوا و در فصل سرما به دليل ماندگاري ويروس، شيوع اين بيماري در جمعيت دام‌هاي سبک و سنگين بيشتر مي‌شود.


 انتهای پیام/م

نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن نظر:
کد را وارد کنید: *