تاریخ انتشار خبر : 1396/07/09 14:40| کدخبر : 9693

روایتی دیگر از عاشورا/نخل‌گردانی آييني با قدمت ۴۰۰ سال در خمین

روایتی دیگر از عاشورا/نخل‌گردانی آييني با قدمت ۴۰۰ سال در خمین
آیین نخل‌گردانی جلوه ارادت مردم خمین به سالار شهیدان در روز عاشورا است که قدمتی به بیش از ۴۰۰ سال در این شهرستان دارد و در سال ۹۱ به ثبت ملی رسیده است.

به گزارش خمین نیوز؛ یکی از مراسم مذهبی که ریشه در اعتقادات مردم شهرستان خمین دارد، آئین نخل‌گردانی است که هرساله و در روز عاشورا با همان شیوه گذشته، برگزار می‌شود.


این مراسم در ارتباط با شهادت سرور شهیدان، حضرت امام حسین(ع) بوده و با نام نخل که نمادی از تابوت امام حسین(ع) است، نام گذاری شده است.


شروع مراسم نخل گردانی درخمین در دهه اول محرم و با تزئین نخل از طرف شورای نخل متشکل از 5 نفر، همراه است.


یک روز قبل از محرم غبارروبی و عطر افشانی نخل انجام می‌گیرد و روز اول چادرهای مشکی نخل تعویض و چادرهای شست و شو به رنگ مشکی به تن نخل پوشانده می‌شود.


روز سوم طناب کشی نخل انجام می‌شود، طناب کشی به مانند دیگر نخل‌های ایران، باعث استحکام چارچوبه نخل شده و به صورت ذوزنقه،  لوزی و متوازی الاضلاع انجام می‌شود.


 روز پنجم چادر روی نخل عوض می‌شود و روز ششم طره سبز نخل بسته می‌شود و روز هفتم نیز داخل نخل با پارچه‌های کتیبه‌دار  و مزین به آیات قرآنی تزئین می‌شود.

 


روز نهم و شب تاسوعا طرف راست و چپ نخل با نام های حضرت امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) تزئین و در پیشانی نخل سپر و شمشیرها بسته می شود و به تابوت (طرفین اریب نخ) پارچه سبز براق و به کمر نخل یک کتیبه قرمز بسته می‌شود.


مراسم نخل گردانی خمین از ساعت 8 صبح روز عاشورا و با انجام طناب کشی داخل نخل و بستن چوب‌های عمودی و پنجه‌های بالای آن شروع می‌شود.


حاملین، نخل را ازجایگاه بیرون آورده و آن را به طرف میدان پانزده خردادحرکت می‌دهند، در مسیر حرکت بطرف این میدان برخلاف تمامی مراسم که تنها خانواده‌هایی خاص می‌توانند حامل نخل باشند، عموم مردم می توانند دخیل باشند.


نخل در کنار امامزاده محمد(ع) در میدان پانزده خرداد بر روی یک چهار پایه آهنی به ارتفاع یک متر و شصت سانتی متر قرار می‌گیرد تا مردم بتوانند از زیر آن به راحتی عبور کنند.

 


مردم زادگاه امام‌خمینی با عبور از زیر این نخل، از امام حسین(ع) حاجت می‌طلبد و برای سلامتی خود و بستگانشان دعا می‌کنند.


این نخل با حضور هیئت‌های سینه زنی از میدان 15 خرداد به سمت میدان عاشورای خمین حرکت داده می شود و در ظهر عاشورا بعد از اقامه نماز جماعت، عزاداران نخل را از میدان عاشورا به سمت آشیانه خود در امامزاده ابوطالب(ع) برمی‌گرداندند.


وزن نخل حدود دو تن است که سالانه برای تجهیز و نگهداری آن، بیش از 30 میلیون ریال از مشارکت‌ها و نذورات مردم هزینه می‌شود.


سابقه نخل گردانی در خمین به بیش از 400 سال می‌رسد که در سال 91 به ثبت ملی رسیده است.

 

انتهای پیام/م

نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن نظر:
کد را وارد کنید: *