تاریخ انتشار خبر : 1396/07/12 11:11| کدخبر : 9713

گونه جدیدی از لوبیا در خمین معرفی شد

گونه جدیدی از لوبیا در خمین معرفی شد
یکی از محققین مرکز تحقیقاتی لوبیای خمین گفت: رقم جدیدی از لوبیا به نام «یاقوت» که نوعی از لوبیای قرمز و از ارقام منحصر به فرد در کشور است، در این مرکز تحقیقات شناسایی، اصلاح و نامگذاری شد.

 

حمید رضا دری، یکی از محققین ایستگاه تحقیقاتی لوبیای خمین در گفتگو با خبرنگار خمین نیوز با اشاره به معرفی رقم جدید لوبیای قرمز در خمین گفت: "یاقوت"، نام رقم جدیدی است که در سال جاری معرفی شده است و یکی از ارقام منحصر به فرد در کشور محسوب به شمار می‌رود که بعد از رقم "گلی"، که ۴۰ سال پیش معرفی شد، این رقم لوبیای قرمز شناسایی، اصلاح و نامگذاری شده است.

 

 

وی بیان کرد: برای معرفی این رقم در طول ۱۰ سال چندین پروژه تحقیقاتی انجام شده است؛ با همکاری ۵ استان کشور و با مدیریت مرکز تحقیقات لوبیای خمین این رقم از منطقه لرستان شناسایی شد؛ پس از اصلاح و اقداماتی درخصوص بهبود ژنتیکی، به یک رقم مناسب به نام "یاقوت" تبدیل شد.

یکی از محققین ایستگاه تحقیقاتی لوبیای خمین تصریح کرد: رقم "یاقوت"، از بازار پسندی خوبی برخوردار است و به دلیل نوع بوته نیمه ایستاده پس از ورود به بازار، تحول جدید را در کشور ایجاد خواهد کرد.

کارشناس مرکز تحقیقاتی لوبیای خمین افزود: این رقم نسبت به کم آبی و بیماری‌های ویروسی مقاوم است و با شرایط کم‌آبی که در کشور وجود دارد جایگزین خوبی برای کشت این محصول است.

دری گفت: عملکرد این محصول در هکتار به طور متوسط بیش از ۳ تن است که البته بالای ۶ تن در هکتار هم برداشت شده است که در سال آینده در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت.

وی همچنین به آبیاری این محصول اشاره و بیان کرد: این نوع محصول به آبیاری مکانیزه سازگار است که در مقایسه با آبیاری کرتی، یک سوم در آبیاری صرفه‌جویی می‌شود.

 

 

 

معرفی ۷ رقم لوبیای جدید در مرکز تحقیقات خمین

عادل قدیری مسئول ایستگاه تحقیقاتی لوبیای خمین در گفتگو با خمین نیوز گفت: رقم "یاقوت" از خصوصیات خوبی برای ارائه به کشاورزان برخوردار است که از جمله می‌توان به بازار پسندی، مقاومت در برابر خشکی، زودرس بودن ۷ الی ۱۰ روزه که باعث صرفه‌جویی در آب می‌شود، اشاره کرد.

وی افزود: یکی از ویژگی‌های این محصول نوع بوته آن است که می‌توان برای برداشت آن از روش‌های مکانیزه استفاده کرد.

قدیری در ادامه افزود: این ایستگاه تحقیقاتی به طور مستقل و همچنین با مشارکت برخی از استان‌ها تاکنون ۷ رقم جدید لوبیا معرفی کرده است.

وی تصریح کرد: آموزش و تبادل اطلاعات در بین کشاورزان و کارشناسان کشور از جمله اقداماتی است که در این مرکز در حال انجام می‌شود.

شهرستان خمین یکی از قطب‌های تولید انواع لوبیا در استان و کشور محسوب می‌شود.

انتهای پیام/منام کامل :
پست الکترونیکی :
متن نظر:
کد را وارد کنید: *