تاریخ انتشار خبر : 1396/08/21 12:10| کدخبر : 9889

در هفت ماهه نخست امسال؛

۱۲۷ حلقه چاه غیر مجاز در استان مرکزی مسدود شد

۱۲۷ حلقه چاه غیر مجاز در استان مرکزی مسدود شد
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای مرکزی گفت:در هفت ماهه نخست امسال۱۲۷ حلقه چاه غیرمجاز در استان مرکزی با حجم صرفه جویی شده حدود ۷ میلیون متر مکعب پر و مسلوب المنفعه شده اند.

به گزارش خمین نیوز؛ محمود قدبیگی معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای مرکزی در گفتگو با پیام دلیجان گفت:به منظور جلوگیری از برداشت بی رویه آب های زیر زمینی طرح ملی «احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور» از سال ۹۳ در شورای عالی آب تصویب شد که در آن وزارت نیرو با همکاری سایر ارگانهای ذی ربط موظف به احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور و حفاظت هر چه بیشتر از آبخوانهای کشور شد.

قدبیگی اظهار کرد: درجهت مدیریت بهینه و کنترل مصرف آب های زیرزمینی ۱۵ پروژه در قالب اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی از جمله فرهنگسازی و اطلاع رسانی، نصب کنتورهای هوشمند آب وبرق بر روی چاه های کشاورزی و صنعتی، تشکیل تشکل های آب بران، انسداد چاه های غیر مجاز، کنترل چاه های دارای پروانه بهره برداری، انجام برنامه های اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در زمینه مصرف بهینه آب، ایجاد تعادل بین منابع و مصارف در آب زیرزمینی انجام یا در حال انجام است.

 

وی ادامه داد: هدفگذاری این طرح جبران متوسط سالانه کسری حجم مخزن دشت ها تا پایان برنامه ششم توسعه به میزان ۵ میلیارد مترمکعب و جبران کسری حجم مخزن تجمعی به میزان ۱۱۰ میلیارد متر مکعب است.

 

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای مرکزی افزود:شرکت آب منطقه ای مرکزی نیز در اجرای طرح مذکور پیشگام بوده و نهایت اهتمام را در اجرای طرح با همکاری و مشارکت سایر ارگانهای ذی ربط به کار بسته است.

 

قدبیگی به برخی از اقدامات این شرکت در راستای پروژه های مختلف طرح در هفت ماهه ابتدایی سال ۹۶ اشاره کرد و افزود: این شرکت از ابتدای سال تاکنون و در راستای اجرای پروژه فرهنگسازی و اطلاع رسانی ۳۳ نشست دوره ای با بهره برداران منابع آب، ۱۵ نشست با مقامات قضایی و نیروهای انتظامی، ۳۸ نشست با مقامات اجرایی و ۸ نشست با گروههای مرجع و روحانیون در سطح استان برگزار کرده است.

 

وی خاطر نشان کرد: پر و مسلوب المنفعه کردن ۱۲۷ حلقه چاه غیرمجاز با حجم صرفه جویی شده حدود ۷ میلیون متر مکعب، توقیف ۲۷ دستگاه حفاری غیرمجاز ،نصب ۱۰۸ دستگاه کنتور حجمی هوشمند آب و برق به منظور کنترل بهره برداری چاههای دارای مجوز بهره برداری و جلوگیری از اضافه برداشت با صرفه جویی حدود ۳ میلیون مترمکعب، تهیه برنامه عملیاتی دشت های پایلوت استان شامل محوده های مطالعاتی خمین، زرندیه، و نوبران و تهیه شناسنامه دشت های پایلوت فوق و تکمیل بانک اطلاعاتی GIS از دیگر اقدامات این شرکت در راستای اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در استان مرکزی بوده است.

انتهای پیام/

نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن نظر:
کد را وارد کنید: *