تاریخ انتشار خبر : 1396/08/23 10:46| کدخبر : 9899

در جلسه شورای حفاظت منابع آب شهرستان مطرح شد:

228 میلیون مترمکعب کسری مخازن آب در استان مرکزی/چاه‌های غیرمجاز، بلای جان سفره‌های زیرزمینی

228 میلیون مترمکعب کسری مخازن آب در استان مرکزی/چاه‌های غیرمجاز، بلای جان سفره‌های زیرزمینی

فرماندار خمین گفت: یکی دیگر از مواردی که منابع آب‌های زیرزمینی را به خطر می‌اندازد، حفر چاه‌های غیرمجاز و بهره‌برداری بیش از اندازه از این چاه‌ها است که باید تعیین تکلیف شوند.

به گزارش پایگاه خبری خمین نیوز؛ سیدمهدی ساداتی فرماندار شهرستان خمین امروز در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان گفت: با توجه به کمبود منابع آب، طی خشکسالی‌های اخیر مردم و مسئولین باید به این امر توجه بیشتری داشته باشند.

 

وی اظهار کرد: عمده فعالیت مردم خمین کشاورزی است و با توجه به استفاده از روش‌های سنتی آبیاری در این بخش، بخش عمده‌ای از آب هدر می‌رود که باید کشاورزان را به سمت استفاده از روش‌های نوین آبیاری ترغیب کرد.

 

ساداتی با اشاره به چاه‌های غیرمجاز در شهرستان افزود: یکی دیگر از مواردی که منابع آب‌های زیرزمینی را به خطر می‌اندازد، حفر چاه‌های غیرمجاز و بهره‌برداری بیش از اندازه از این چاه‌ها است.

 

وی بیان کرد: ادارت مربوطه باید به این امر اهتمام ورزند و با همکاری یکدیگر و توجیه این افراد با توجه به وضعیت کم‌آبی، این چاه‌ها هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف شوند.

 

ساداتی گفت: افرادی که اقدام به حفر چاه‌های غیر مجاز می‌کنند باید وضعیت کنونی منابع آبی را در نظر بگیرند و در صورت نیاز برای دریافت مجوز به ادارات مربوطه مراجعه کنند.

 

کریمی مسئول دفتر حفاظت و بهره‌برداتری منابع آبی استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: 85 درصد از مصرف آب در استان از منابع زیرزمینی است و 15 درصد از آن از آب‌های سطحی تأمین می‌شود.

 

وی افزود: در استان مرکزی 91 درصد از مصرف آب در بخش کشاورزی، 4 درصد در بخش صنعت و خدمات و 5 درصد در بخش مصارف خانگی است.

 

کریمی ادامه داد: در استان 10500 حلقه چاه مجاز و 2700 حلقه چاه غیرمجاز وجود دارد که چاه‌های غیرمجاز در حال بررسی است که روند خوبی با همکاری دستگاه‌های مربوطه به منظور تعیین تکلیف این چاه‌ها، در حال انجام است.

 

228 میلیون مترمکعب کسری مخازن آب در استان مرکزی

وی بیان کرد: 228 میلیون مترمکعب در استان مرکزی و 195 میلیون مترمکعب در شهرستان خمین کسری مخازن آب وجود دارد که سالانه 35 سانتی متر در استان افت منابع آبی و در دشت خمین این مقدار 48 سانتی متر است.

 

احمدرضا جعفری رئیس جهاد کشاورزی خمین نیز در این جلسه گفت: در شهرستان خمین 79 حلقه چاه عمیق، 147 حلقه چاه نیمه عمیق، 107 رشته قنات، 17 چشمه و 6 بند خاکی به طور کامل خشک شده است.

 

انتهای پیام/م

نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن نظر:
کد را وارد کنید: *