تاریخ انتشار خبر : 1396/09/11 08:36| کدخبر : 9962

رئیس اداره منابع طبیعی خمین:

۱۶۰هزار هکتار از اراضی خمین نیازمند اجرای عملیات آبخیزداری است

۱۶۰هزار هکتار از اراضی خمین نیازمند اجرای عملیات آبخیزداری است

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خمین گفت: تاکنون عملیات آبخیزداری در ۶۵هزار هکتار از اراضی خمین اجرا شده و در ۱۶۰هزار هکتار نیز نیازمند اجرای عملیات آبخیزداری است.

به گزارش خمین نیوز؛ نصرت الله هاشمی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خمین گفت: گستره مدنظر برای آبخیزداری شهرستان خمین ۲۲۷ هزار و ۷۴۹ هکتار است که از این میزان ۶۵ هزار و ۹۴۴ هکتار طرح آبخیزداری مطالعه و اجرا شده است.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خمین افزود: همچنین در ۳۲هزار و ۴۸۸ هکتار از این اراضی مطالعات آبخیزداری انجام شده و در ۱۶ هزار و ۵۷۷ هکتار نیز عملیات آبخیزداری در حال اجرا است.

 

هاشمی بیان کرد: امسال ۳۳ فقره پرونده چرای غیر مجاز برای دامدارانی که دام های خود را به اراضی شهرستان وارد کرده بودند، تشکیل و برای متصرفین اراضی ملی نیز ۵۱ فقره دادخواست تنظیم شده که از طریق مراجع قضایی در حال رسیدگی است.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خمین خاطرنشان ساخت: همچنین در سال جاری برای یازده فقره دادخواست حفظ اراضی ملی احکام قضایی صادر و به موجب این حکم ۴۶ هکتار از اراضی ملی رفع تصرف شد.

 

وی تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون در راستای جلوگیری از ورود دام غیرمجاز و در ارتباط با اجرای طرح حفاظت از اراضی ملی و مرتعی، هشت هزار و ۱۰۵ راس دام غیرمجاز از محدوده مراتع ملی خمین خارج شده است.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خمین با اشاره به ضرورت اجرای طرح های آبخیزداری، ادامه داد: با اجرای طرح های آبخیزداری می توان سطح پوشش گیاهی منطقه را افزایش داد تا به این وسیله آب در محل خود در خاک نفوذ کند و بر سطح زمین جاری نگردد، به این ترتیب زمینه ذخیره سازی آب در سفره های زیرزمینی فراهم می شود.

 

هاشمی اضافه کرد: طرح های آبخیزداری در دو مقوله اقدامات فیزیکی، مکانیکی و فعالیت های احیای پوشش گیاهی تعریف می شود که بر اساس آن می توان جلوی آب را با بند سنگ و سیمانی، یا خاکی گرفت و پس از کاهش سرعت آب، آن را به منظور تغذیه خاک و اراضی رها کرد.

 

گفتنی است اعتبار سال جاری استان مرکزی برای اجرای طرح های آبخیزداری و ذخیره سازی آب های سطحی ۱۲۰ میلیارد ریال است.

 

منبع: مهر
انتهای پیام/م

نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن نظر:
کد را وارد کنید: *