تاریخ انتشار خبر : 1396/09/13 12:37| کدخبر : 9967

امام جمعه خمین مطرح کرد؛

عزت، اقتدار و پیشرفت همه جانبه اسلام در گرو وحدت ملت‌های اسلامی

عزت، اقتدار و پیشرفت همه جانبه اسلام در گرو وحدت ملت‌های اسلامی
امام جمعه خمين گفت: عزت، اقتدار و پيشرفت‌هاي همه جانبه مسلمانان در گرو وحدت و همبستگي در برابر دشمنان مشترک است.

 

حجت الاسلام سيد علي حسيني، امام جمعه خمين در گفتگو با خبرنگار خمين نيوز با اشاره به هفته وحدت و ميلاد پيامبر اکرم(ص) گفت: براساس آيات قرآن و روايات، پيامبر(ص) گل سرسبد نظام خلقت است و در بين انبياء و اولياء، ملائکه و تمام موجودات عالم هستي، برتر از ايشان خلق نشده و در اوصاف و اعمال، سرآمد مخلوقات است.

وي با اشاره به الگو بودن رسول اکرم(ص) بيان کرد: قرآن، پيامبر(ص) را در اخلاص، خداشناسي، عبادت، ساده زيستي، شجاعت، علم و عمل و دشمن ستيزي به عنوان الگو براي انسان‌ها به ويژه مسلمانان معرفي کرده است.

 

حسيني افزود: هرچند ما انسان‌ها به طور مطلق نمي‌توانيم همانند پيامبر(ص) باشيم اما تا جايي که توان داریم باید از زندگی ایشان الگو بگیریم و بدان عمل کنیم.

 

وي ادامه داد: متاسفانه بيشتر افراد به دنبال تجمل‌گرایی هستند، اين امر باعث فاصله گرفتن از سبک زندگي و ساده زيستي پيامبر(ص) و ائمه معصومين(ع) و رفتن به سمت و سوي سبک زندگي غربي شده است که در اين زمينه دستگاه‌هاي فرهنگي عملکرد ضعيفی دارند.

 

مهرورزی از زیباترین آموزه های اخلاقی پیامبر(ص) به بشریت

 

حسيني به ويژگي‌های اخلاقي پيامبر(ص) اشاره و اظهارکرد: مهرورزي از زيباترين آموزه‌هاي اخلاقي است که نقش سازنده و موثري در گرايش انسان‌ها به سوي حق و عدالت دارد و ارتباط بین افراد را صميمي و آتش کينه‌ها و اختلافات را خاموش مي‌کند که اين ويژگي در پيامبر(ص) وجود داشت و اين ابراز محبت و مهرورزي رسول اکرم(ص) نه تنها شامل خانواده، دوستان و اهل ايمان بود بلکه مخالفان نيز، از اخلاق مهربان ایشان بهره‌مند مي‌شدند.

 

وي تصريح کرد: با الگو قرار دادن پيامبر(ص) اخلاق و رفتار انسان‌ها اصلاح مي‌شود که این امر مستلزم رعایت آداب ديني همچون صادق بودن، چشم پاک داشتن، دوري از مردم آزاري، مؤدب بودن، برخورد خوب و دیگر اعمال حسنه است.

 

برقراری و حفظ وحدت در میان مسلمانان؛ از تاکیدات ویژه خداوند در قرآن

 

امام جمعه خمين همچنين با اشاره به وحدت و اهميت حفظ آن گفت: وحدت ريشه در قرآن، روايات و سيره اهل بيت(ع) دارد که با توجه به آيه ۱۰۳ سوره آل عمران، خداوند همه را به وحدت با يکديگر و چنگ زدن به ريسمان الهي توحيد دعوت کرده است.

 

وي بيان کرد: پيامبر(ص) در طول زندگي خود سعي مي‌کرد بين مردم وحدت ايجاد کند که مي‌توان به ایجاد وحدت و دوستی بین دو طايفه اوس و خزرج در مدينه، که مدت زمان طولاني اختلافات شديدي داشتند و به يکديگر رحم نمي‌کردند، اشاره کرد.

 

امام جمعه خمین ادامه داد: در این راستا می توان به جنگ احد نیز اشاره کرد که  مخالفين و منافقين به مردم گوشزد مي‌کردند که در جنگ با دشمن، پيامبر(ص) را همراهي نکنند و با ايجاد فتنه آنان را منحرف مي‌کردند اما پيامبر(ص) اين فتنه‌ها را خاموش و اختلاف ايجاد شده را رفع کردند.

 

حسيني افزود: امام علي (ع) نیز به دليل ايجاد وحدت بین مسلمین،  ۲۴ سال سکوت کردند، در حالي که حکومت حق ايشان بود.

 

عزت، اقتدار و پیشرفت همه جانبه؛ در گرو وحدت ملت های اسلامی

 

وي گفت: عزت و اقتدار و پيشرفت‌هاي همه جانبه مسلمانان در گرو وحدت و همبستگي در برابر دشمنان مشترک است.

 

حسینی بیان کرد: پيامبر(ص) براي برپايي و تحقق اقتدار و وحدت امت اسلامی، تلا‌ش‌هاي فراواني انجام داده‌اند و امروز نیز افتخار جمهوري اسلامي ايران، اين است که امام راحل(ره) و در حال حاضر مقام معظم رهبري نيز منادي وحدت در جهان شده‌اند.

 

وی تصریح کرد کرد: باید در نظر داشت که باید با گروه‌ها و ملت‌هایی وحدت داشت که همسو با اهداف اسلام و آرمان‌های انقلاب اسلامی باشند و نباید با دشمنان که تيشه به ريشه دين مي‌زنند متحد شد.

 

رجوع به قرآن؛ یکی از راهکارهای ایجاد وحدت میان مسلمانان

 

حسینی افزود: مراجعه به قرآن، سنت و سيره نبوي و اهل بيت(ع)، مدارا با پيروان مذاهب مختلف و دوري از تعصبات گوناگون ملي، قومي و نژادي و همچنین آشنايي شيعه و سني با نظرات علمي يکديگر، از راهکارهاي ايجاد وحدت در جامعه است.

 

امام جمعه خمين ادامه داد: صهيونيست با هدف تفرقه بین مسلمانان و جهان اسلام، داعش را که ماهيت صهيونيستي و آمریکایی دارد، ايجاد کرد تا از این طریق به دین اسلام ضربه بزند اما این جبهه مقاومت بود که با اتحاد دشمنان را شکست داد.

 

حسيني بیان کرد: در دين اسلام نیز برخورد قاطع وجود دارد اما این برخورد نه به معنای خشونت بلکه به معنای رویارویی با تجاوز دشمنان و با ایستادگی مقتدرانه مقابل ظالم است که البته باید طبق قوانین اسلام، حتر در دفاع از دین و میهن، باید اخلاق جنگ را رعایت کرد.

 

   

انتهای پیام/

نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن نظر:
کد را وارد کنید: *