تاریخ انتشار خبر : 1396/10/14 08:18| کدخبر : 10106

درد بی‌درمان گرانی؛

فروشگاه‌های بزرگ بلای جان سوپر مارکت‌ها در خمین/له شدن ۷۰۰ خرده فروشی زیر چرخ فشار اقتصادی

فروشگاه‌های بزرگ بلای جان سوپر مارکت‌ها در خمین/له شدن ۷۰۰ خرده فروشی زیر چرخ فشار اقتصادی
وجود فروشگاه‌های بزرگ و پر زرق و برق در خیابان‌های اصلی شهر، نمادی از رشد و توسعه شهری به حساب می‌آید، در حالیکه با تخفیف‌های ویژه و جوایزی که برای مشتریان قرار می‌دهند، نفس خرده‌فروشان را تنگ می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری خمین نیوز؛ این روزها فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای در نقاط مختلف کشور رو به افزایش بوده و با ارائه اجناس و کالاهای رنگارنگ، مشتریان بیشتری را جذب می‌کنند.

 

شهرستان خمین هم از این قائله مستثنی نبوده و تا‌کنون چندین فروشگاه بزرگ برای عرضه کالاهای مختلف در سطح شهر راه‌اندازی شده‌اند که مردم از جای جای شهر برای خرید به این فروشگاه‌ها مراجعه می‌کنند.

 

 

فروشگاه‌های بزرگ بلای جان خُرده‌فروشان

 

در نگاه اول وجود فروشگاه‌های بزرگ و پر زرق و برق در خیابان‌های اصلی شهر، نمادی از رشد و توسعه شهری به حساب می‌آید، در حالیکه با تخفیف‌های ویژه و جوایزی که برای مشتریان در نظر می‌گیرند، نَفَس خرده‌فروشان را تنگ کرده‌اند.

 

یکی از معضلات فعالیت این فروشگاه‌ها این است که تنوع کالاها و اجناس ارائه شده در آن‌ها، مشتریان را وادار به خرید اجناس غیرضرور می‌کند و به واقع نوعی مصرف‌گرایی را در جامعه ترویج می‌دهد.

 

افزایش روز‌افزون فروشگاه‌های زنجیره‌ای، اعتراض خُرده فروشان و کسبه‌های قدیمی و محلی را به همراه داشته است، چراکه امکان رقابت با این فروشگاه‌ها را نداشته و اکنون هم با گذشت چندین سال فعالیت و شرایط اقتصادی موجود امکان فعالیت در عرصه‌ای دیگر را ندارند؛ و در گذر زمان با کاهش مشتریان، به‌تدریج درآمد آنها نیز کاسته شده و برای گذران زندگی با مشکل مواجه می‌شوند.

 

در شهرستان‌هایی همچون خمین که مردم با معضل بیکاری مواجه هستند، افزایش فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای، کسب و کارهای محلی را به تعطیلی خواهد کشاند، زیرا مردم برای صرفه جویی در هزینه‌ها ترجیح می‌دهند تا از فروشگاه‌هایی که قیمت مقرون به صرفه‌تری دارند مایحتاج خود را تامین کنند.

 

یکی از کسبه‌های شهر خمین در گفتگو با پایگاه خبری خمین نیوز، با اشاره به افتتاح شعب یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای در این شهر گفت: با افتتاح این فروشگاه هر روز وضعیت درآمدی بد و بدتر می‌شود چراکه افراد بیشتر ترجیح می‌دهند کالاهای مورد نیاز خود را از این فروشگاه تهیه کنند و کمتر به سوپرمارکت‌ها یا مغازه‌های خُرده فروش مراجعه داشته باشند.

 

یکی دیگر از خُرده‌فروشان شهر خمین در گفتگو با خبرنگار ما گفت: متأسفانه تعداد فروشگاه‌های بزرگ در خمین به دلیل عدم توجه مسئولان و نبود نظارت لازم، روز به روز در حال افزایش بوده که این امر موجب کاهش تعداد مشتریان و فروش محصولات ما شده است.

 

وی افزود: اگر شرایط به این منوال پیش برود باتوجه به وضعیت بد اقتصادی ناچار به مهاجرت می‌شوم.

 

یکی دیگر از کاسبان محلی شهرستان خمین در گفتگو با پایگاه خبری خمین نیوز، گفت: مردم به دلیل شرایط اقتصادی و درآمد پائین ناچار هستند تا اجناس مورد نیاز خود را با قیمتی نازل‌تر تهیه کنند و به همین دلیل ترجیح می‌دهند که برای خرید به این فروشگاه‌ها مراجعه کنند.

 

 

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت خمین:

منع قانونی برای فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سطح شهر وجود ندارد

سلیمانی، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان خمین در گفتگو با خبرنگار خمین نیوز، گفت: مسئولان شهرستان برای کاهش مشکلات موجود در این زمینه و رفع نارضایتی‌ها با راه‌اندازی و آغاز به کار این فروشگاه‌ها مخالفت کردند ولی طبق قانون، نمی‌توانستیم جلوی افتتاح این فروشگاه‌ها را بگیریم.

 

وی اظهار کرد: فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای که در شهرستان فعال هستند از اتاق اصناف ایران مجوز کسب دارند و اینکه ما بتوانیم مانع فعالیت آنان شویم در عمل ممکن نیست.

 

سلیمانی افزود: یکی از دلایل تمایل مردم برای تهیه کالاهای مورد نیازشان از فروشگاه‌ها، تنوع در محصولات عرضه شده است که در کمتر مغازه یا خُرده فروشی این تنوع وجود دارد.

 

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان خمین خاطر‌نشان کرد: برخی از کسبه نیز با توجه به تشکیل پرونده‌های قضایی و اعمال جریمه، باز هم اجناس خود را گران‌تر به مردم عرضه می‌کنند که این هم دلیلی بر استقبال مردم از فروشگاه‌هایی است که اجناسی با قیمت پایین‌تر و با نظارت بیشتر به مشتریان ارائه می‌کنند.

 

رئیس اتاق اصناف خمین:

بی‌رونق شدن فعالیت ۷۰۰ سوپرمارکت در خمین

عبدالله اکبری رئیس اتاق اصناف شهرستان خمین در گفتگو با خبرنگار خمین نیوز گفت: برخی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای مجوز کشوری دارند و نمی‌توان مانع فعالیت آنها شد.

 

وی با اشاره به اینکه متراژ فروشگاه‌های بزرگ نباید کمتر از یک‌هزار مترمربع باشد، گفت: اگر فضای این فروشگاه‌ها کمتر از این میزان باشد بایستی برای هر بخش مجوزی جداگانه دریافت کند.

 

رئیس اتاق اصناف شهرستان خمین ادامه داد: در خمین برخی از فروشگاهایی که متراژ آنها کمتر از یک هزار مترمربع است، بدون مجوز در حال فعالیت هستند که از سوی اصناف به آنها اخطار لازم داده شده است اما نسبت به این اخطاریه‌ها بی‌توجه هستند و مسئولان شهرستانی هم حمایت لازم را از اتاق اصناف برای پلمپ این فروشگاه‌‍‌ها ندارند.

 

اکبری خاطر‌نشان کرد: حدود ۷۰۰ سوپرمارکت در خمین وجود دارد که فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای باعث می‌شوند تا این سوپرمارکتها کم کم ورشکست و از چرخه اقتصادی خارج شوند.

 

انتهای پیام/م

 

نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن نظر:
کد را وارد کنید: *