تاریخ انتشار خبر : 1396/10/30 08:59| کدخبر : 10126

بازهم پای کمبود اعتبارات در میان است

طعم تلخ مشکلات به کام زنبورداران؛ سود شیرین عسل در جیب واسطه‌گران!

طعم تلخ مشکلات به کام زنبورداران؛ سود شیرین عسل در جیب واسطه‌گران!
خمین قطب تولید عسل در استان مرکزی به شمار می رود اما بی توجهی ها و مشکلات عدیده در این صنعت، کام زنبورداران خمینی را تلخ می کند.

به گزارش خمین نیوز؛ شهرستان خمين يکي از شهرستان های فعالی در بحث توليد عسل در استان مرکزي است که این محصول را با کیفیت بالایی روانه بازارهای داخلی و خارجی می‌کند.

 

تولید عسل مرغوب، یکی از ظرفیت های بالقوه این شهرستان که با حمایت مسئولان و تلاش مردم، علاوه بر اشتغالزایی برای اهالی این منطقه، می تواند نقش بسزایی در صادارت عسل مرغوب به استان های همجوار و حتی کشورهای دیگر ایفا کند.

 

ابوالفضل صمدي يکي از زنبورداران شهرستان خمين در گفتگو با خبرنگار خمين نيوز گفت: از ۱۷ سالگي به کار زنبورداری مشغول بوده‌ و در حال حاضر ۲۸۰ کندوی زنبور دارم که از این کندوها امسال ۵ تن عسل برداشت کرده‌ام.

 

وي با اشاره به فایده‌های بسیار عسل افزود: عسل، ماندگاري زيادی دارد و به ندرت امکان فاسد شدن آن وجود دارد، که در درمان بسياری از بيماری‌ها مانند زخم معده و سرطان خون مفيد است و در حقيقت مي‌توان گفت، عسل در موارد زيادي ميکروب‌ها را از بين می‌برد.

 

 

کام تلخ زنبورداران و سود شیرین عسل در جیب واسطه‌گران

 

صمدي ادامه داد: مهاجرت، عدم حمايت دولت از زنبورداران، پايين بودن قيمت فروش عسل که البته در اين ميان واسطه‌ها سود مي‌برند، بالا بودن هزينه دارو و درمان و سرقت کندوها، برخي از مشکلات زنبورداران شهرستان خمين است.

 

وي افزود: امسال ۴۰ کندوی عسل از من به سرقت رفته که اين موضوع به عنوان خطري بزرگ، چه از نظر مالی و چه جانی برای زنبورداران است.

 

ابراهيم بابايي، که سابقه‌ای بيش از ۳۰ سال در عرصه زنبورداري دارد، به خبرنگار ما گفت: از سال ۵۸ به کار زنبورداری مشغول بوده و در حال حاضر يکصد و پنجاه کندوی زنبور عسل دارم که امسال ۳ تُن عسل برداشت کرده‌ام.

 

وي نيز به مشکلات عدیده زنبورداران خمين اشاره و بيان کرد: به دليل وجود عسل تقلبی در بازار با قيمت پايين، اين امر موجب پايين آمدن قيمت عسل با کيفيت مرغوب شده است. زنبورداران نيز به اجبار عسل توليدی خود را با قيمت پايين به فروش می‌رسانند که قیمت فروش در مقايسه با هزينه‌های تولید، مناسب نیست.

 

بابايی افزود: مشکل ديگر موضوع سرقت است که براي تعدادی از زنبورداران اتفاق افتاده و از خود بنده نيز تعدادی کندو به سرقت رفته است که به دليل بالا بودن هزينه به‌کارگيری نگهبان، زنبورداران با اين مشکل روبرو هستند. متاسفانه در مواردی برای جلوگیری از سرقت،  جان زنبوردار نیز به خطر می‌افتد.

 

 

هیچگونه نهاد دولتی حمایت از تولیدکنندگان زنبور عسل وجود ندارد

 

اسماعيل بابايی از اعضای هيئت مديره شرکت تعاونی زنبورداران خمين که در عرصه پرورش زنبور عسل فعاليت دارد نيز در گفتگو با خبرنگار ما گفت: ۳۰ سال است که در عرصه زنبورداری مشغول به فعالیت هستم و در حال حاضر ۱۰۰ کندوی عسل دارم که امسال يک تُن عسل برداشت کرده‌ام.

 

وی با اشاره به مشکلات زنبورداران اظهار کرد: زنبورداران در عرصه کاری خود هميشه با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می‌کنند.  از جمله مشکلات عمده‌ای که می‌توان به آن اشاره کرد تغيير آب و هوا، شرايط جوی و کمبود بارندگی، سرما، مهاجرت به منظور تغذيه زنبور، ناامن بودن منطقه کوچ، آتش زدن مراتع، آلودگی جوی و موجی(صوتی)، ريزگردها و سمپاشي و غیره است که موجب کاهش تولید عسل می‌شود.

 

بابايی اضافه کرد: داروهای استاندارد برای درمان زنبورها وجود ندارد یا به سختی در دسترس است و در این مواقع مجبور به مصرف آنتی‌بيوتيک می‌شویم که در برخی مواقع جان زنبورها را به خطر می‌اندازد.

 

وي تصريح کرد: می‏‌توان گفت هيچ نهاد دولتی برای حمايت از توليدکنندگان زنبور عسل وجود ندارد.

 

لزوم توجه و برنامه ریزی برای سودآوری از سایر محصولات زنبورداری

 

بابايی افزود: در صنعت زنبورداری، تنها تولید عسل مطرح نیست، بلکه تولید محصولات مهم دیگر مانند ژل رویان، گرده گل، بره موم و زهر زنبور که در درمان بیماری‌ها بسیار موثر هستند، از تولیدات این صنعت است که بسیاری از افراد این محصولات را نمی‌شناسند یا از موارد و چگونگی مصرف آن آگاهی کافی ندارند.

 

اين زنبوردار خاطرنشان کرد: نبود مرکز تحقيقات زنبور عسل و کمبود آموزش در میان زنبورداران از ديگر مشکلات است. در صورتی که با تأسیس چنین مرکزی می‌توان آموزش‌های لازم را ارائه و مسائل و مشکلات زنبورداران را نیز حل کرد.

 

محمدرضا رضايي، مديرعامل شرکت تعاونی زنبورداران شهرستان خمين در گفتگو با خبرنگار خمين نيوز گفت: با توجه به خشکسالی، نبود گل و گياه و سرد شدن هوا در شهرستان خمین، زنبورداران به مناطق گرمسيري مهاجرت می کنند که شروع این جابجايی از اوايل آذرماه است و تا فروردين ادامه دارد.

 

مهاجرت زنبورداران به مناطقی با شرایط آب و هوایی مناسب

 

رضایی افزود: بيشتر این جابجايي‌ها به مناطقی با آب و هوای مناسبت تر از جمله فارس، بوشهر، کاشان و دشت‌هاي استان لرستان است و امسال نیز ۹۰ درصد از زنبورداران به این مناطق کوچ کرده‌اند.

 

 

مديرعامل شرکت تعاوني زنبورداران خمين ادامه داد: هزينه بالاي حمل و جابجايي، دريافت مجوز کوچ و محل کوچ از جمله مشکلاتی است که زنبورداران با آن روبرو هستند.

 

مشکلات بسیاری سر راه زنبورداران شهرستان خمین وجود دارد

رضایی به دیگر مشکلات زنبوداران نیز اشاره کرد و گفت: گرفتن ماليات، عدم پرداخت تسهيلات، نبود بسته حمايتی دولت، کمبود دارو و نبود متخصص درماني ويژه، هزینه‌بر بودن وسايل زنبورداري، نبود رديف بودجه و بیمه برای زنبورداران، فروش عسل در مغازه‌هایی که مجوز فروش این محصول را ندارند، کمبود کلاس آموزشی، نبود امنیت، به سرقت رفتن کندوهاي عسل و به خطر افتادن جان زنبورداران، از ديگر مشکلات زنبورداران است.

 

وی افزود: در ۲ سال اخير، ۴۰۰ کندوي عسل در دوازده مورد از زنبورداران خمين سرقت شده که خسارات زیادی از لحاظ مالی و روحی به زنبورداران وارد کرده است.

 

مديرعامل شرکت تعاونی زنبورداران شهرستان خمين تصريح کرد: در این شهرستان، ۵ کارگاه مدرن و ۴۰ کارگاه نيمه صنعتی فرآوری عسل وجود دارد.

 

رضایی خاطرنشان کرد: در سال‌های اخير با تداوم سرما در برخي مواقع، آفاتي مانند کنه، لوک آمريکايی، ويروس، ذرات گرد و غبار و سمپاشی مزارع، مراتع و درختان، تلفات رنبورها را در پی داشته که زنبورداران را با کاهش جمعيت زنبورها و همچنین کاهش توليد و برداشت عسل روبرو کرده است.

 

مدیر جهاد کشاورزی خمین:

اشتغال ۲۷۰ نفر در حرفه زنبورداری در شهرستان خمین/ شهرستان خمین قطب تولید عسل در استان مرکزی

احمدرضا جعفری، مدیر جهاد کشاورزی خمین در گفتگو با خبرنگار خمین نیوز گفت: در شهرستان خمین ۱۷۲ نفر به شغل زنبورداری مشغول هستند که در مجموع تعداد افرادی که در این بخش اشتغال دارند، ۲۷۰ نفر است.

 

وی افزود: امسال در خمین از ۲۲ هزار و ۵۱۶ کلنی زنبور عسل، ۲۵۵ تُن عسل تولید شده که شهرستان خمین را به قطب تولید این محصول در استان تبدیل کرده است.

 

جعفری بیان کرد: تولید سال گذشته عسل خمین ۲۷۰ تُن بود که این کاهش تولید به دلیل برخی بیماری‌ها، تغییرات آب و هوایی و خشکسالی‌های اخیر است.

 

مدیر جهاد کشاورزی خمین ادامه داد: ۶ واحد بسته‌بندی عسل در خمین فعالیت دارند که سالانه ۳ هزار تُن عسل از این شهرستان به داخل و خارج از کشور صادر می‌شود.

 

خطوط بسته‌بندی عسل در خمین نیاز به بروزرسانی و افزایش ظرفیت دارد

وی اظهار کرد: عسل برخی از شهرهای اطراف، در خمین بسته‌بندی می‌شود اما با این وجود هم این مراکز با ۳۰ الی ۴۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند که برای افزایش ظرفیت کار، به بروزرسانی خطوط بسته‌بندی نیاز است.

 

جعفری تصریح کرد: با توجه به تبلیغات گسترده و رقبای بسیاری که در بازار فروش وجود دارد، این مراکز باید نوع بسته‌بندی خود را تغییر دهند تا بتوانند عسل بیشتری را روانه بازار کنند.

 

 

لزوم برگزاری کلاس‌های آموزشی و آشنایی زنبورداران با مسائل به‌روز جهان

مدیر جهاد کشاورزی خمین در ادامه گفت: اگر افرادی قصد انجام چنین کاری را داشته باشند، این سازمان حاضر است تا تسهیلات مورد نیاز را در اختیار آنها قرار دهد.

 

وی افزود: تعاونی زنبورداران شهرستان می‌تواند با همکاری بیشتر با نظام صنفی، مشکلات خود را با جدیت پیگری کند.

 

جعفری با اشاره به لزوم برگزاری کلاس‌های آموزشی برای زنبورداران و آشنایی آنها با مسائل به‌روز جهانی، خاطرنشان کرد: در حال حاضر برای برگزاری کلاس‌ها و استفاده از اساتید مجرب، با کمبود اعتبار مواجه هستیم که اگر این اعتبار فراهم شود، می‌توان کلاس‌های مفیدی برای زنبورداران برگزار کرد.

 

انتهای پیام/

نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن نظر:
کد را وارد کنید: *