تاریخ انتشار خبر : 1396/11/08 11:38| کدخبر : 10197

خمین؛ رتبه نخست استان را درتولید گل شاخه بریده دارد

تولید بیش از ۴۵ میلیون گل شاخه بریده با اشتغالزایی برای هزارنفر در خمین/استان مرکزی نیازمند پایانه صادرات گل

تولید بیش از ۴۵ میلیون گل شاخه بریده با اشتغالزایی برای هزارنفر در خمین/استان مرکزی نیازمند پایانه صادرات گل

رئيس جهادکشاورزي خمين گفت: ميزان توليد گل‌های شاخه بریده در خمین به بيش از 45 ميليون گل شاخه بريده مي‌رسد و ارزش ريالي آن بيش از 76 ميليارد تومان است که خمین را در رتبه نخست استان جای داده است.

احمدرضا جعفري، رئيس جهادکشاورزي خمين در گفتگو با خبرنگار خمین نیوز با اشاره به کشت گلخانه‌اي در خمین گفت: در شهرستان خمين 55 هکتار از اراضي کشاورزي، محصولات گلخانه‌اي کشت مي‌شود، که از اين ميزان 45 هکتار به توليد گل‌هاي شاخه بريده و 10 هکتار به کشت صيفي‌جات اختصاص دارد.


جعفري افزود: کشت گل‌هاي شاخه بريده از گونه‌هاي مختلف است که مي‌توان به رز، ميخک، ليليوم، زنبق، شب بو، آنتوريم، گلايول، ژربرا، ليسيانتوس اشاره کرد و همچنين از کشت صيفي‌جات، خيار گلخانه‌اي، گوجه فرنگي، توت فرنگي و انواع فلفل رنگي را می‌توان نام برد.


وي به ميزان توليد گل‌هاي شاخه بريده اشاره کرد و گفت: ميزان توليد اين محصول به بيش از 45 ميليون گل شاخه بريده مي‌رسد و ارزش ريالي آن بيش از 76 ميليارد تومان است که خمین را در رتبه نخست استان جای داده است.


جعفري اظهارکرد: گل‌هاي شاخه بريده براي فروش به بازار گل کشور در تهران عرضه مي‌شود و به دليل عدم وجود پايانه صادرات گل در شهرستان، امکان صادرات اين محصولات شاخص به کشورهاي منطقه وجود ندارد و اين يکي از مشکلات در اين عرصه توليدي است.


وي بالا بودن هزينه توليد و نوسانات بسيار قيمت محصول در بازار را از ديگر مشکلات دانست.


رئيس جهاد کشاورزي خمين در ادامه گفت: در شهرستان خمين 270 نفر به طور مستقيم و 700 نفر غيرمستقيم در عرصه کشت و توليد گل‌هاي شاخه بريده به فعاليت مشغول هستند.


وي افزود: استفاده از سيستم آبياري موضعي_ قطره‌اي که راندمان آبياري را به بيش از 95 درصد افزايش مي‌دهد از مزاياي کشت گلخانه‌اي است و  اين نوع روش کشت  محصولات، توصيه مي‌شود.


جعفری همچنين با اشاره به حمايت از توليدکنندگان در اين عرصه بيان کرد: خريد تجهيزات گلخانه‌اي موردنياز با توجه به سطح زيرکشت، از محل خط اعتباري مکانيزاسيون با عامليت بانک کشاورزي با اعطاي وام بلندمدت و کارمزد 15درصد، از حمايت‌هايي است که به توليدکنندگان در کشت گلخانه‌اي تعلق می‌گیرد.

 

 

 


انتهای پیام/م
 

نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن نظر:
کد را وارد کنید: *