تاریخ انتشار خبر : 1396/11/10 07:12| کدخبر : 10200

مدير کل تبليغات اسلامي استان مرکزي

تربیت ۱۸۷ هزار حافظ قرآن، سهم استان مرکزی در افق ۱۴۱۴/کمبود بودجه قرآنی از نقاط ضعف کشور است

تربیت ۱۸۷ هزار حافظ قرآن، سهم استان مرکزی در افق ۱۴۱۴/کمبود بودجه قرآنی از نقاط ضعف کشور است
مديرکل تبليغات اسلامي استان مرکزي گفت: بودجه قرآنی در مقايسه با فعاليت‌هايی که در راستای قرآن انجام می‌شود، بسيار کم بوده و اين امر از نقاط ضعف در کشور است.

حجت‌الاسلام صفر قربان‌پور، مدیر کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی در گفتگو با خبرنگار خمين نيوز، با اشاره به اهميت فعاليت‌های قرآنی گفت: بر اساس فرمايشات مقام معظم رهبری مبنی بر اينکه بايد ۱۰ ميليون حافظ قرآن در کشور داشته باشيم، طرح ملی حفظ شورای توسعه قرآن کريم کشور در دستور کار قرار گرفت که سهم استان مرکزی، ۱۸۷ هزار حافظ قرآن در افق ۱۴۱۴ تعيين شده و اميد است تا استان مرکزی در اين امر به خوبی عمل کند و موفق شود.

 

قربان‌پور افزود: در پيش‌بينی سال ۱۴۰۴ باید يک سوم از اين ميزان تعيين شده محقق شود که با فعالیت بیشتر در استان مرکزی حتی می‌توان اين عدد را به مقدار بيشتری نيز رساند.

 

وی با اشاره به گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی ايران اظهار کرد: در شرايط فعلی برای گسترش نهضت انقلاب اسلامی که بر پايه «نه شرقی و نه غربی» است، باید از مبانی قرآنی، قرآنيان، حافظان و صاحبان انديشه استفاده و فرمولی بر مبنای آيات و نورانيت این کتاب الهی نوشته شود، تا کشور در بخش مباحث اجرايی، اجتماعی و اعتقادی، به راهبردهای عملياتی برسد و فرمول زندگی از منزل تا پايان عمر، بر مبنای مبانی قرآن نوشته شود.

 

مديرکل تبليغات استان مرکزی در ادامه بيان کرد: اگر طرح‌هايی با موضوع کاهش آسيب‌های اجتماعی و سبک زندگی در رابطه با نوجوانان و جوانان با رويکرد قرآنی ارائه و اجرايی شود، به طور حتم مورد استقبال و حمايت قرار می‌گيرد.

 

کمبود بودجه قرآنی از نقاط ضعف کشور است

 

قربان‌پور با اشاره به بودجه در نظر گرفته شده برای فعالیت‌های قرآنی، افزود: بودجه قرآنی در چند بخش و دستگاه‌های مختلف تقسیم می‌شود، که بودجه امسال استان مرکزی ۲۰۰ ميليون تومان از محل فصل پنجم بودجه و يک‌صد ميليون تومان از سازمان دارالقرآن است که در مقايسه با فعاليت‌هايی که در راستای قرآن انجام می‌شود، بسيار کم بوده و اين امر از نقاط ضعف در کشور است.

 

وی تصريح کرد: در اجرای جشنواره‌های قرآنی ۴۰۰ ميليارد تومان هزينه شده که برای تامین منابع مالی این جشنواره ها از دستگاه‌های مختلف به‌یژه مجمع خيرين قرآنی کمک‌ گرفته شده است.

 

نقش موثر خیرین استان مرکزی در پیشبرد فعالیت‌های قرآنی

 

مديرکل تبليغات استان مرکزی با اشاره به نقش خيرين در فعاليت‌های قرآنی، گفت: خيرين در آماده‌سازی فضاهای قرآنی، کمک به برپایی مؤسسات قرآنی، فراهم کردن ابزار و امکانات، وقف مال، زمين و خانه، کمک‌های قابل توجهی کرده‌اند. همچنين در بخش نرم‌افزاری، حمايت از برنامه‌های قرآنی و اهدای جوايز از جمله اعزام به اماکن زيارتی به‌ويژه کربلا، از ديگر کمک‌های خيرين است.

 

فعالان قرآنی بیمه مستقل ندارند

 

قربان‌پور همچنین با اشاره به بیمه فعالان قرآنی، بیان کرد: فعالان قرآنی بیمه مستقلی ندارند و ذيل بيمه هنرمندان است. این مسئله به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مربوط می‌شود که در حال حاضر به دليل کمبود اعتبار، افراد جديد بيمه نشده‌اند.

 

اهمیت بالای سبک زندگی قرآنی با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب

 

وي همچنین به اهميت سبک زندگی قرآنی اشاره کرد و افزود: با تاکيد مقام معظم رهبری به موضوع ترويج سبک زندگی اسلامی و قرآنی، فعاليت‌هايی در اين راستا در شهرستان‌های مختلف استان مرکزی انجام شده است. از جمله آنها می‌توان به دوره تربيت مربی سبک زندگی قرآنی با موضوعات مختلف همانند ازدواج، اخلاق و غیره در ساوه اشاره کرد که آمادگی برگزاری اين دوره در شهرستان‌های ديگر استان نيز وجود دارد.

 

قربان‌پور با اشاره به کشف استعدادهای جدید در استان، خاطرنشان کرد: امسال در استان مرکزی در جشنواره قرآنی چهارم، از میان برگزيدگان قرآنی شهرستان‌های استان به رقابت با هم پرداختند که تعداد ۸۸ استعداد قرآنی از رده سنی چهارم ابتدايی تا پيش دانشگاهی شناسايی شده است.

انتهای پیام/

نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن نظر:
کد را وارد کنید: *