تاریخ انتشار خبر : 1396/11/11 23:16| کدخبر : 10210

معلولانی که با کمک خیران خودکفا و نان آور خانه شدند

تولید ماهانه ۳۰ هزار جفت کفش در تنها کارگاه تولید کفش جامعه معلولین کشور+عکس

تولید ماهانه ۳۰ هزار جفت کفش در تنها کارگاه تولید کفش جامعه معلولین کشور+عکس
تنها کارگاه تولید کفش جامعه معلولین کشور در خمین با حمایت خیران کار خود را با تولید ماهانه ۳۰ هزار جفت کفش آغاز کرده است.

به گزارش پایگاه خبری خمین نیوز؛ دستیابی به استقلال همه‌جانبه و به ویژه استقلال اقتصادی و خروج سالیانه درصدی از جامعه معلولان از چرخه حمایت‌های مستمر، نتیجه کسب شغلی پایدار و متناسب با شرایط موجود جامعه است.

 

یکی از دلایل شکست جامعه هدف در ایجاد کسب و کار، کاریابی و حفظ و پایداری آن، عدم استفاده از فرصت‌های شغلی یا راه‌اندازی طرح‌های کسب و کار متناسب با توانایی‌ها، علایق و ظرفیت معلولان است که فراهم کردن این شرایط می تواند یکی از بهترین خدمات سازمان بهزیستی به جامعه هدف باشد.

 

استفاده بهینه از توان کارفرمایان و تعاونی‌ها برای ایجاد پشتوانه شغلی و اقتصادی معلولان

 

با توجه به وضعیت کنونی بازار کار و فضای رقابتی موجود در آن، افراد معلول، با مشکلات بسیاری در ایجاد شغل، تثبیت و پایداری آن دارند. لذا استفاده از توان کارفرمایان و تعاونی‌ها می‌تواند در ایجاد پشتوانه شغلی و اقتصادی معلولان نقش موثری ایفا کند.

 

 

سهم قابل توجه معلولان در عملیاتی کردن فرمایشات رهبر معظم انقلاب در راستای اقتصاد مقاومتی

 

به سراغ یکی از معلولان شهرستان خمین رفتیم که با تکیه بر توانایی‌های خود و به کمک دیگر معلولان و برخی از خیران توانسته است توانایی‌های معلولان را در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی برای همگان به نمایش بگذارد.

 

محمدرضا خلج، مدیرعامل شرکت تعاونی فراگیر معلولان در زمینه کارآفرینی در خمین، در گفتگو با خبرنگار خمین نیوز؛ درباره کارگاه تولید کفش گفت: ایده احداث کارگاه تولیدی کفش درسال ۹۵ از سوی تعاونی فراگیر معلولان در خمین مطرح شد و از آنجا که تولید کفش پس از صنایع غذایی، بیشترین نیاز مردم در هر جامعه‌ای است، و با توجه به بررسی‌های انجام شده، تصمیم گرفتیم تا در سال تولید و اشتغال، سهمی در عملی کردن فرمایشات مقام معظم رهبری داشته باشیم.

 

وی افزود: کفش یک کالای مصرفی و همیشگی در هر جامعه بوده که تولید روزانه آن امری ضروری است و بازار فروش و مصرف این کالا در داخل و خارج از کشور، همیشه پر متقاضی بوده و از جمله پررونق‌ترین بازارهای مصرفی به حساب می‌آید.

 

خلج بیان کرد: با توجه به ضعف مالی شرکت تعاونی فراگیر معلولان، با برگزاری جلساتی با خیرین و جلب مشارکت‌های مردمی تا حدودی موانع پیش روی این کارگاه رفع شد.

 

از مهم‌ترین اهداف راه‌اندازی کارگاه تولید کفش، توانمند کردن افراد معلول در جامعه است

 

وی تاکید کرد: هدف از راه‌اندازی کارگاه تولیدی کفش تنها کسب درآمد نیست، بلکه دستیابی معلولان به استقلال مالی، کاهش فشار نگاه صدقه‌ای جامعه به معلولان، معرفی افراد معلول به عنوان افراد توانمند در جامعه و جلب اعتماد تولیدکنندگان به توانایی آنان، از مهم‌ترین اهداف راه‌اندازی این کارگاه است.

 

خلج اضافه کرد: برای تحقق این اهداف مهم و بزرگ با شرکت‌های شهرک صنعتی رایزنی شد تا تعدادی از معلولان در این شرکت‌ها مشغول به کار شوند.

 

 

خلج گفت: این کارگاه تولیدی کفش با کمک یکی از خیرین به نام «آقای وحدت» که خود در زمینه تولید کفش مهارت دارد، راه‌اندازی شد اما در اواسط کار این خیر دار فانی را وداع گفت و مشکلات تولیدی نیز آغاز شد.

 

انعقاد قرارداد با شرکت برند معروف کفش ورزشی ایرانی

 

وی ادامه داد: مکان کارگاه به صورت رایگان از سوی بهزیستی در اختیار مجموعه قرار دارد و با کمک آقای رضایی یکی دیگر از خیرین شهرستان، ماشین‌آلات مورد نیاز نیز خریداری شده است.

 

مدیرعامل شرکت تعاونی فراگیر معلولان تصریح کرد: افراد متقاضی کار در تولید کفش، تحت آموزش‌های اولیه قرار گرفته و آموزش‌های تکمیلی و تخصصی نیز با حضور اساتید تولید کفش انجام می‌شود.

 

خلج افزود: با توجه به توانایی معلولان، با شرکت معروف تولید و توزیع کفش های ورزشی قراردادی بسته شده تا برای این شرکت، کفش تولید کنیم.

 

تولید ماهانه ۳۰ هزار جفت کفش در کارگاه تولید کفش معلولان خمین

 

وی اظهار کرد: روزانه هزار جفت کفش در این کارگاه تولید می‌شود که این میزان نشان‌دهنده توانایی این مجموعه برای تولید ۳۰ هزار جفت کفش در ماه است.

 

خلج با اشاره به مهارت بالای برخی معلولان در زمینه تولید کفش بیان کرد: ۱۰ نفر در قسمت برش‌کاری کفش در کارگاه فعالیت دارند که می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین بخش‌های کارگاه است که فرد باید از مهارت بالایی برخوردار باشد.

 

وی اضافه کرد: هشت نفر دیگر نیز در قسمت رویه‌دوزی که شامل سایزبندی، چسب‌کاری، چکش‌کاری و در آخر دوخت قسمت‌های تعیین شده است، مشغول به کار هستند.

 

خلج گفت:طبق استانداردها در یک مترمربع باید ۱۲ جفت کفش تولید شود، اما با توجه به توانایی و مهارت افراد شاغل در کارگاه، میزان تولید به ۱۳ جفت رسیده است.

 

اشتغال ۴۰ نفر در کارگاه تولید کفش معلولان خمین

 

خلج با اشاره به اینکه ۱۰ مرد و ۳۰ زن با معلولیت های جسمی، ذهنی، کم‌شنوا، زنان سرپرست خانوار در هر دو مجموعه کارگاهی روستای لیلیان و خمین مشغول به کار هستند، اظهار کرد: این کارگاه هم اکنون در حال تولید رویه کفش برای شرکت موردنظر است که روزانه هزار جفت کفش به کارخانه طرف قرارداد ارسال می‌شود.

 

وی با بیان اینکه سرمایه اولیه راه‌اندازی کارگاه ۲۵۰ میلیون تومان از بخش خصوصی و خیران بوده است، افزود: برای اینکه کفش مورد نیاز به طور کامل در خمین تولید شود و یک برند مستقل نیز داشته باشیم، به حمایت دوباره خیران نیاز داریم.

 

 

خلج ادامه داد: دولت به جای بدهکار کردن معلولان به بانک‌ها، می‌تواند با خرید چرخ خیاطی برای این کارگاه، ۱۰۰ سرپرست خانوار را مشغول به کار کند.

 

احداث تنها کارگاه تولید کفش جامعه معلولین کشور در خمین/جامعه معلولین نیازمند حمایت موثر مسئولان

 

مدیرعامل  شرکت تعاونی فراگیر معلولان اضافه کرد: این کارگاه، تنها کارگاه تولید کفش در کشور است که توسط معلولین آن هم بدون حمایت دولت و با کمک خیران و برخی افراد، راه‌اندازی شده است که با حمایت‌های بیشتر می‌توان اشتغال بیش از ۱۰۰ نفر را تضمین کرد.

 

وی بیان کرد: جامعه معلولان از نگرش صدقه‌ای دولت خسته شده است، چراکه اگر مددجو، مهارت مورد نیاز جامعه را یاد بگیرد، می‌تواند کارآفرین موفقی باشد.

 

خلج تصریح کرد: مددجوی بهزیستی با آموختن می‌تواند از خانه خارج شود و با حضور در اجتماع و محیط کار موثر واقع شود. این امر موجب می شود که با خیال آسوده‌ و دغدغه کمتری با بیماری‌های جسمی و روحی‌ خود کنار آید.

 

وی خاطرنشان کرد: امروز افراد معلول از شعار به عمل رسیده‌اند و بدون اینکه سربار جامعه باشند، به چرخه اقتصادی و تولید داخلی کمک می‌کنند و حتی توانایی این را نیز دارند که به بهزیستی کمک مالی کنند. حال نوبت مسئولان است که با حمایت‌های خود به وعده و وعیدهای زیبایشان جامه عمل بپوشانند.

انتهای پیام/م

نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن نظر:
کد را وارد کنید: *