تاریخ انتشار خبر : 1396/11/19 15:59| کدخبر : 10233

روایتی از شهید دوران خفقان ستمشاهی شهرستان خمین

اسطوره ای از سال های سیاه/روحانی که بر اثر شدت جراحات شکنجه به شهادت رسید+تصاویر

اسطوره ای از سال های سیاه/روحانی که بر اثر شدت جراحات شکنجه به شهادت رسید+تصاویر
شهيد حجت‌الاسلام سيد کاظم قريشي،بارها دستگير و زنداني و از وي التزام و تعهدات مکرر گرفته شد، اما به دلیل پایبندی که به انقلاب و امام خمینی(ره) داشت، در آخرين مرحله دستگيري تا حد مرگ وي را شکنجه مي‌کنند.


به گزارش  پايگاه خبري خمین نيوز؛ شکل‌گيري انقلاب اسلامي نقطه عطفي در تاريخ کشور ايران است که با رهبري امام خميني(ره) و حمايت و حضور مردم در صحنه مبارزه با رژيم ستمشاهي به ثمر نشست که در اين راه بسياري از مردم با خداي خود معامله کردند و انقلاب با ريخته شدن خون و به شهادت رسيدن عده زيادي، به پيروزي نهايي رسيد.

 

در شهرستان خمين نيز مردم در مبارزه با رژيم ستمشاهي پيشتاز بودند و در اين راه شهدايی را تقديم انقلاب کردند که شايد براي بسياري از همشهريان خمينی هم شهداي انقلاب اين شهرستان ناشناخته باشند.

 

شهرستان خمين از شروع دوران مبارزات علیه رژيم شاهنشاهي تا پيروزي انقلاب اسلامي، ۱۴ شهيد تقديم کرده است که یکی از این شهدا حجت‌الاسلام سيد کاظم قريشي است.

 

شهيد سيد محمدکاظم قريشي، فرزند سيد جمال در سال ۱۳۱۶ در شهرستان خمين ديده به جهان گشود.

 

وي در آغاز دهه چهل در حوزه علميه قم به تحصيل مشغول بود و همزمان با حضور امام خميني(ره) در عرصه سياست، به جريان انقلاب پيوست و با عشق، علاقه و جديت در راه پيشبرد اهداف امام راحل و انقلاب اسلامي قدم برداشت.

 

شهید قریشی پل ارتباطی حوزه علمیه قم و روحانیون شهرستان خمین بود

وي پل ارتباطي حوزه علميه قم و روحانیون خمين بود و تحولات حوزه و امواج انقلاب را به خمين انتقال مي‌داد که برگزاري محافل سخنراني مخفيانه و شبانه، دعوت از روحانيون برجسته و انقلابي براي سخنراني، پخش نوارهاي صوتي امام(ره) و شهيد مطهري، پخش عکس و اعلاميه، تکثير و چاپ نامه‌هاي امام که آن زمان در تبعيد بودند، از جمله فعاليت‌هاي وي بود.

 

روحانی که تنور انقلاب را در خمین گرم نگاه می‌داشت

شهيد قريشي کسی بود که تنور انقلاب را در شهرستان خمين گرم نگه مي‌داشت. مکان فعاليت وي نیز بيشتر در مسجد جامع و مسجد امام حسين(ع) این شهرستان بود که در حال حاضر به مسجد شهدا معروف شده است و همچنين در روستاها نيز فعاليت بسیاری داشت.

 

اين شهيد انقلاب با فعاليت‌هاي انقلابي که داشت دو بار توسط ساواک و نيروهاي امنيتي دستگير شد؛وی در اولين سالگرد حادثه ۱۵ خرداد دستگیر و پس از تحمل شکنجه‌هاي بسيار و بعد از گذشت ۲ ماه آزاد شد، همچنین در رمضان سال ۱۳۴۳(بهمن ماه) نیز براي بار دوم دستگير و روانه زندان شد که اين بار جرم وي مخالفت با تبعيد امام خميني(ره) به ترکيه و سخنراني اعتراضي به قوانين مجلس شوراي ملي(مصونيت مستشاران آمريکايي) اعلام شد.

 

شهیدی که تا پای جان پای انقلاب و آرمان‌هایش ایستاد

شهيد حجت‌الاسلام سيد کاظم قريشي، مدت زماني را در زندان قزل قلعه و مدتي هم در زندان قصر تهران به سر برد که دادگاه فرمايشي وي در خرداد ۱۳۴۴ تشکيل و بعد از مدتي از زندان آزاد شد.

 

آزادي قریشی از زندان هم به اين دليل بود که وي را تحت شديدترين شکنجه‌ها قرار دادند و بعد از معاينات پزشکي مشخص شد که مدت زيادي زنده نخواهد ماند. به همين دلیل ساواک براي اين که شهادت اين روحاني به گردن آنان نباشد، وي را از زندان آزاد کردند که با گذشت زمان کمي روانه بيمارستان شد.

 

این شهید بزرگوار در مدت بازداشت و بعد از شکنجه‌هاي بسيار به اندازه‌اي ضعيف شده بود که حتي توان کمترين حرکتی را هم نداشت.

 

وي در هفتم مردادماه سال ۱۳۴۴ بعد از گذشت يک ماه آزادي از زندان‌هاي رژيم شاه بر اثر شدت جراحات وارده در شکنجه‌ها(تنقيه آبجوش) در نهايت مظلوميت به شهادت رسيد.

 

پيکر مطهر وي در بهشت معصوميه شهر مقدس قم به خاک سپرده شده است که در مراسم تشييع، بازار تهران به احترام اين شهيد گرانقدر تعطيل اعلام شد و جمعيت بسياري از شهرهاي تهران، قم و خمين  در مراسمش حضور پيدا کردند.

 

تعبير اسطوره سال‌هاي سياه، سخن به حق و شايسته‌اي است که مي‌توان به شهيد سيدکاظم قريشي نسبت داد، چراکه با شجاعت و شهامت ادامه دهنده راه انقلاب بود که در دوران خفقان ديکتاتوري محض رژيم ستمشاهي، با شکنجه‌هاي عوامل مزدور به شهادت رسيد.

 

بر اساس اسناد منتشر شده ساواک در ارتباط با این شهيد بيان شده است که شهيد قريشي بارها دستگير و زنداني شده و از وي التزام و تعهدات مکرر گرفته شد، اما به دلیل پایبندی که وی به انقلاب و امام خمینی(ره) داشت، در آخرين مرحله دستگيري تا حد مرگ وي را شکنجه مي‌کنند.

 

 

 

 

 انتهای پیام/م

سید مهدی قریشی
با عرض سلام به دوستان فرهیخته در سایت پرطرفدار خمین نیوز
خدا قوت
خواستم سپاسگزاری کنم از زحمات همه دوستان که مطلبی را در مورد اول شهید خمین در دوران انقلاب حجت الاسلام و المسلمین سید محمد کاظم قریشی در سایت درج کردند.
فقط مواردی را جهت اطلاع و اصلاح خدمتتان عرض می کنم:
1- شهید قریشی در سن 17 سالگی جهت ادامه تحصیل در علوم دینی راهی شهر مقدس قم و حوزه علمیه آیت الله بروجردی شدند.
2- ایشان در دو مرحله دستگیر شدند اول: در تاریخ 28 تیرماه 1343 دستگیر و بعد از دو ماه شکنجه و زندان، با فشار مردم شریف خمین و روحانیون با نفوذ کشور و خانواده شهید از زندان آزاد و راهی خمین شدند. دوم: با توجه به قانون کاپیتولاسیون و صحبت تاریخی ایشان در تاریخ 1343/11/18 دستگیر و روانه زندان می شودکه در این مرحله از دستگیری منجر به شهادت می شود.
3- مرقد شریف و منور ایشان در قبرستان ابوحسین می باشد، که قبرستان ابوحسین مدفن علمای بسیار بزرگ آن زمان بود(رویروی حرم مطهر حضرت معصومه).
انشاالله به شرط حیات در آینده نزدیک کتابی در مورد دو تن از ایثارگران انقلاب اسلامی شهید حجت الاسلام سید محمد کاظم قریشی و مرحوم حجت الاسلام سید محمد علی قریشی با بیش از 500 سند از ساواک چاپ و در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.
توفیق شما را از خداوند متعال خواهانم. سید مهدی قریشی
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن نظر:
کد را وارد کنید: *