تاریخ انتشار خبر : 1396/11/30 11:50| کدخبر : 10262

رئيس جهادکشاورزي خمين

تجهیز ۸۵۰۰ هکتار از اراضي کشاورزي شهرستان خمين به سيستم آبياري نوين

تجهیز ۸۵۰۰ هکتار از اراضي کشاورزي شهرستان خمين به سيستم آبياري نوين

رئيس جهاد کشاورزي خمين گفت: 8500 هکتار از اراضي کشاورزي شهرستان خمين به سيستم آبياري نوين مجهز شده است که پيش‌بيني مي‌شود در سال زراعي 96_97 نيز، در صورت تامين آورده توسط کشاورزان، 700 هکتار ديگر به اين سيستم تجهيز شوند.


احمدرضا جعفري رئيس جهاد کشاورزي شهرستان خمين در گفتگو با خبرنگار خمين نيوز با اشاره به اهميت اجراي سيستم آبياري نوين در کشاورزي گفت: افزايش بهره‌وري و راندمان آب، سرعت بالاي رويش گياه، جلوگيري از رشد بي‌رويه علف‌هاي هرز، صرفه جويي در مصرف انرژي و برداشت آسان‌تر محصولات کشاورزي از مزاياي استفاده از سيستم آبياري نوين است.


وي بيان کرد: راندمان آب در روش آبياري غرقابي 40 درصد، روش باراني 75 درصد و قطره‌اي 90 درصد است که البته ميزان افزايش بهره‌وري و راندمان آب بستگي به شرايط و نوع کشت، در هر استان و شهرستان، متفاوت است.


جعفري افزود: در شهرستان خمين تاکنون 8500 هکتار از اراضي کشاورزي به سيستم آبياري نوين مجهز شده است که 500 هکتار نيز در سال 95_96 به بهره‌برداري رسيده است و همچنين پيش‌بيني مي‌شود در سال زراعي 96_97 نيز، در صورت تامين آورده توسط کشاورزان، 700 هکتار ديگر به اين سيستم تجهيز شوند.


وي به هزينه اجرايي طرح آبياري نوين در هر هکتار اشاره کرد و گفت: هزينه آبياري قطره‌اي به ازاي هر هکتار 15 ميليون تومان است که در اين راستا 10 ميليون تومان کمک بلاعوض توسط دولت پرداخت مي‌شود و همچنين در آبياري باراني هر هکتار 9 ميليون تومان است که شش ميليون و 500 هزار تومان کمک دولت و در آبياري کم فشار نیز هر هکتار 6 ميليون تومان است که کمک دولت در این نوع سیستم چهار ميليون و 500 هزارتومان براي کشاورزان است.


جعفري اظهارکرد: قيمت تمام شده سيستم‌هاي آبياري بستگی به قيمت روز لوازم مصرفي دارد و با نوسانات قيمت بازار اين هزينه‌ها نيز تغيير مي‌کند.


وي افزود: خرده مالک بودن اراضي، نداشتن يروانه بهره‌برداري آب و سند مالکيت اغلب کشاورزان، گران شدن ابزار و لوازم و بالا بودن هزينه‌هاي اجرايي طرح از جمله مشکلاتي است که از سيستم آبياري نوين توسط کشاورزي به خوبي استقبال نمي‌شود.


رئيس جهاد کشاورزي خمين تصريح کرد: با توجه به اين که قيمت واقعي آب در بخش کشاورزي مشخص نسيت، در نتيجه آب ارزش واقعي خود را ندارد که اين مشکل با نصب کنتور حجمي براي منابع آبي کشاورزي حل شدني است، با این روش کشاورز مطابق با مجوز پروانه آب و به طور بهینه، آب مصرف مي‌کند.


جعفری بیان کرد: جهاد کشاورزي خمين در راستاي اطلاع‌رساني استفاده از سيستم آبياري نوين براي کشاوزان، اقداماتي همانند برگزاري کلاس و کارگاه‌هاي آموزشي، ترويجي و تشويقي، خدمات مشاوره‌اي فني، گفتگو با کشاورزان و توزيع بروشور توسط اين مديريت و مراکز خدمات کشاورزي روستايي انجام شده است اما استقبال خوبي از اين طرح‌ها نشده است.  

 

انتهای پیام/م


 
   

نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن نظر:
کد را وارد کنید: *