تاریخ انتشار خبر : 1396/12/09 09:45| کدخبر : 10290

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس:

احتمال کنترل نظام پولی و بانکی ایران توسط استکبارجهانی در «FATF»/ زوایای این قرارداد باید برای مجلس شفاف شود

احتمال کنترل نظام پولی و بانکی ایران توسط استکبارجهانی در «FATF»/ زوایای این قرارداد باید برای مجلس شفاف شود
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: به دلیل حساسیت قرارداد «اف‌ای‌تی‌اف» و همچنین نگرانی از اینکه استکبار جهانی بخواهد بر نظام پولی و بانکی کشورمان حاکم شود و آن را تحت کنترل خود بگیرید، مجلس باید به دقت آن را مورد بررسی و تحقیق قرار دهد.

محمدابراهیم رضایی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خمین نیوز، با اشاره به قرارداد «اف‌ای‌تی‌اف» گفت: این قرارداد برای تصویب به مجلس ارائه شد اما به دلیل اینکه فضای موجود علیه این قرارداد بود، امکانی برای کسب رای نداشت. به همین دلیل برای بررسی‌های بیشتر مقرر شد تا کارشناسان بین‌المللی کشور در این مورد تحقیق و نقاط قوت و ضعف آن را برای تصمیم‌گیری به مجلس ارائه دهند.

 

وی اظهار کرد: برخی از موضوعات بین‌المللی در شرایطی به کشورها تحمیل می‌شوند که به نظر می‌رسد برای اینکه تحریم‌های کمتری اعمال شود و کشور در چهارچوب قوانین بین‌المللی قرار بگیرد، مسئولان به اجبار پیش‌نویس چنین قراردادی را امضا می‌کنند.

 

مهلت چهارماهه مجلس برای بررسی قرارداد «FATF»

 

رضایی ادامه داد: به دلیل حساسیت این قرارداد و همچنین نگرانی از اینکه استکبار جهانی بخواهد بر نظام پولی و بانکی کشورمان حاکم شود و آن را تحت کنترل خود بگیرد، مدت چهار ماه برای بررسی این قرارداد در نظر گرفته شد که به احتمال زیاد پس از پایان این مدت، باز هم مدت بررسی آن تمدید شود.

 

وی بیان کرد: با وجود اینکه استکبار جهانی این قرارداد را برای جلوگیری از کمک به تروریست‌ها پیشنهاد کرده است، در حالی که جبهه مقاومت را هم تروریست می‌نامد، جمهوری اسلامی ایران این موضوع را قبول نداشته و دفاع را حق جبهه مقاومت می‌داند که این امر در قوانین سازمان بین‌الملل هم وجود دارد.

 

رضایی افزود: جمهوری اسلامی ایران در هر شرایطی از این حق دفاع کرده و همچنین دفاع از جبهه مقاومت را پیش روی خود قرار داده و دست از آن برنخواهد داشت.

 

زوایای «FATF» باید برای مجلس شفاف شود

 

عضو کمیسیون امنیت ملی تصریح کرد: زمانی این قرارداد اجرایی خواهد شد که آثار مثبت و منفی آن برای مجلس شفاف شود، با در نظر گرفتن این موضوع که در آینده هم با انعقاد این قرارداد، مشکلی برای ایران پیش نیاید.

 

رضایی خاطرنشان کرد: بررسی این قرار داد کار پیچیده‌ای است و باید به صورت جدی مورد بررسی قرار گیرد تا از لحاظ بین‌المللی خدشه‌ای به حزب‌الله وارد نشود و تا زمانی که تمام زوایای این قرارداد شفاف نشود، مجلس آن را تصویب نخواهد کرد.

انتهای پیام/

نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن نظر:
کد را وارد کنید: *